На европейската карта за новите зарази с коронавирус държавите от Югоизточна Европа са оцветени в ярко- и дори в тъмночервено, пише белградският кореспондент на "Ди Цайт" Томас Розер. Още по-зле изглежда статистиката за жертвите на пандемията в региона.
Една печална класация
Агенция "Франс Прес" цитира официалните държавни статистики, които показват, че на първо място в света по процент смъртни случаи е Перу с 610 починали на 100 000 души население. На второ място е България с 403, после се нареждат Босна и Херцеговина, Черна гора и Република Северна Македония. На шесто място е Унгария, на седмо - Чехия, на осмо - Грузия. Румъния е на десета позиция.
Кореспондентът на "Ди Цайт" Томас Розер също цитира статистиката за процента смъртни случаи и подчертава, че седем страни от Югоизточна Европа са в първата десетка по смъртност. "Като добавим и Грузия, се оказва, че осем от десетте държави с най-висока смъртност като процент от населението са от някогашния социалистически лагер и от югоизточния регион", пише той и констатира: "В момента смъртта е вездесъща в препълнените болници на Балканите." Авторът припомня, че в Румъния само за месец октомври пандемията е отнела живота на над 10 000 души, а в Сърбия смъртността е достигнала най-високото си равнище от Втората световна война насам.
В търсене на причините за тези тревожни числа кореспондентът на "Ди Цайт" посочва, че във всички изброени държави процентът ваксинирани хора е нисък. Той цитира анализ на реномирания германски институт "Макс Планк", според който силното антиваксърство в региона затруднява постигането на групов имунитет чрез ваксиниране. Германските учени също стигат до извода, че в това отношение Западна и Източна Европа са на двата полюса. По-нататък в анализа си Томас Розер дава и конкретен пример: "В Румъния при около 70% от заразените и при около 90% от смъртните случаи става дума за неваксинирани лица."
Защо не искат да се ваксинират?
Розер посочва, че равнището на защитните ваксинации в Югоизточна Европа е толкова ниско не защото има недостиг на ваксини. "На Балканите доверието към собствената държава, към политическите представители и към институциите е много ниско - поради горчивия исторически опит. В същото време враждебността към ваксинациите в региона е резултат и от дълбоко загнездените и страстно проповядвани заговорнически теории, както и от вярата в разни съмнителни шарлатани. Епидемиолозите в тези страни вече от години се оплакват, че родителите все по-често отказват да ваксинират децата си срещу заразни болести."
Томас Розер обобщава, че населението в изброените държави е недоверчиво и неуверено, а на всичкото отгоре антиваксърите и ултра десните им съмишленици са агресивни. В същото време политиците действат непоследователно и са загрижени най-вече за своето преизбиране. "Те мислят за лобито на ресторантьорите и се боят от икономически спад - през втората година от пандемията тези мотиви често пъти се оказват по-силни от предупрежденията на епидемиолозите", коментира авторът. И малко по-нататък предлага кратко обобщение, което се отнася до всички изброени държави: "Групата на антиваксърите изобщо не е малобройна, тъй че много политици гледат да не влизат в публични спорове с тях. Та нали и антиваксърите са потенциални избиратели." В своята публикация за смъртността агенция "Франс прес" обобщава, че до момента от COVID-19 са починали над 5,19 милиона души по света. А регистрираните инфекции са над 260 милиона. Според СЗО обаче, реалният брой на заразите и жертвите вероятно е двойно или тройно по-висок от официалната статистика.