Отидете към основна версия

3 026 57

Ердоган: Турската икономика ще процъфтява

  • турска лира-
  • турция-
  • икономика-
  • реджеп ердоган-
  • лихва-
  • лихви-
  • ердоган

По-евтините пари ще стимулират производството, каза Ердоган

Снимка: БГНЕС/ EPA

Турските лихвени проценти ще продължат да бъдат намалявани, каза президентът Реджеп Тайип Ердоган по време на интервю във вторник, като се аргументира с това, че една икономика, която не зависи от краткосрочни чуждестранни пари в брой, може да процъфтява от местното производство и износ, съобщава Bloomberg, предаде Bloomberg TV Bulgaria.

По-евтините пари ще стимулират производството, ще създадат работни места и ще забавят потребителската инфлация, която в момента е четири пъти над официалната цел от 5%, а валутата в крайна сметка ще се засили, каза Ердоган в интервю за държавната телевизия TRT. Лирата падна до рекордно ниско ниво след изказването на турския президент. Тя бележи спад с цели 8,1% до 13,9519 спрямо щатския долар.

Турция няма да се опитва да привлече капиталови потоци, които оставят икономиката ѝ на милостта на „горещите пари“ или инвестиции, които могат да бъдат бързо изтеглени, каза още Ердоган. Неговите обещания поставиха турската централна банка в неудобно положение, след като официалните лица заявиха, че обмислят прекратяването на намаляването на лихвените проценти най-рано през декември. Въпреки това турската лира загуби почти 28% от стойността си, откакто през септември банката започна настоящия си цикъл на облекчаване и понижи базовия лихвен процент надолу с 4 процентни пункта до 15%.

Ценови шокове

Ердоган направи изявлението преди малко повече от седмица, като настоя за по-ниски лихвени проценти, за да стимулира растежа и да съживи намаляващата си популярност преди вота през 2023 г. Настояването за по-ниски разходи по заеми не е нещо ново за турския президент. Неговото предположение, че по-евтините пари забавят инфлацията, се противопоставя на основните икономически теории. В миналото стимулирането на кредитен растеж преди избори е било работеща практика.

Натрупващото се въздействие на тази политика, нарастващите неравенства в доходите и щетите, нанесени от Covid, означават, че този път потенциалните социални разходи ще бъдат много по-големи. Ценовите шокове в резултат на свободното падане на лирата правят живота в Турция по-скъп. Продължаването на стари политики, основани на „фалшиви“ предпоставки, само би изострило тези проблеми, смята Ердоган. „Наложената ни политика на високи лихви не е ново явление“, каза той. „Това е модел, който унищожава вътрешното производство и прави структурната инфлация постоянна чрез увеличаване на производствените разходи. Ние слагаме край на тази порочна практика“.

Правителството работи по две програми за подкрепа, насочени към създаване на 50 000 нови работни места за смекчаване на икономическата ситуация, добави още Ердоган. Частните компании ще получат 50 милиарда лири под формата на нови заеми по една от програмите, поддържани от фонда за гарантиране на кредити. Лихвените проценти по заемите ще бъдат с цели 7 процентни пункта по-ниски от пазарните нива, което ще допринесе за очакван ръст от 10% на брутния вътрешен продукт на Турция през тази година.

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 14 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: