В условията на финансова криза Турция започва да предлага за продажба християнски молитвени храмове, собственост на признати църковни общини. Това е резултатът от парламентарен въпрос на арменския православен депутат Гаро Паян към министъра на културата и туризма Мехмет Нури Ерсой, както съобщава специализираната служба "Икуменическа информация" на Католическата информационна агенция (KNA), според Kathpress, предаде Nachrichten.at.
По-конкретно става дума за гръцка православна базилика в Бурса в Западна Турция и сирийска православна църква в Мардин в Югоизточна Турция. Първата се предлага за 6,3 милиона турски лири (около 420 000 евро). Според офертата църквата е "подходяща за туристическа употреба". Втората е обявена за продажба за 7,25 милиона лири (около 480 000 евро).
Депутатът от партията на малцинството HDP попита: "Това не ви ли притеснява, господин министър? Ако някъде по света имаше обява за продажба на джамия, цяла Турция вероятно щеше да се разбунтува." Беше обърнато внимание и на "заплахата за всички имоти на неислямските религиозни общности поради правната несигурност, която цари вече девет години". Църквите, училищата и болниците, заедно с техните недвижими имоти, са организирани като "вакъф" по модела на ислямската система за дарения. Ако не се използват за по-дълъг период от време, те се предават под държавно управление като "мазбут". Църквите, които сега се предлагат за продажба, също спадат към тази категория.