Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън се надява, че Русия ще избере деескалация по въпроса за Украйна и ще изтегли войските си от границата. Той направи това изявление в интервю за шведската телевизия, като препис от разговора беше разпространен от пресслужбата на Държавния департамент, предаде агенция БГНЕС.
"Силно се надявам, че Русия ще предпочете да поеме по пътя на деескалацията, ще изтегли войските си и ще използва дипломацията за преодоляване на съществуващите различия", каза той, обобщавайки срещата си с руския външен министър Сергей Лавров в рамките на заседанието на Съвета на външните министри на ОССЕ в Стокхолм. Ръководителят на американската външна политика допълни, че САЩ са готови да помогнат по този въпрос, по-специално за ускоряване на изпълнението на споразуменията от Минск, които според Блинкън "биха могли да бъдат начин за разрешаване на спора за Донбас или Източна Украйна".
Освен това по време на разговорите Блинкън "е заявил на руския си колега Лавров, че ако Русия извърши какъвто и да е акт на агресия срещу Украйна, това ще има сериозни последствия", се казва в стенограмата. Държавният секретар на САЩ също смята, че заплахата за Украйна от страна на Русия е "много сериозна". "Тя [заплахата] е много сериозна, защото наблюдаваме концентрация на значителни военни сили близо до границата с Украйна. Станахме свидетели на усилия за дестабилизация в Украйна, на пропагандна кампания срещу Украйна в социалните медии, чиито мащаби са се увеличили около десет пъти", се казва в изявлението на Блинкън.
"Истинският проблем е следният: виждали сме го и преди. <...> Видяхме го през 2014 г., когато в крайна сметка станахме свидетели на нахлуването в Украйна на руските сили и на тези, които работят за тях", твърди още държавният секретар на САЩ. "Просто не можем да поемем риска това да се повтори. Последствията биха били ужасни. Това не е в интерес на никого. Ето защо смятахме, че е важно да обясним ясно на Русия последствията, които биха възникнали в случай на агресия срещу Украйна. Надявам се, че това ще повлияе на намеренията на [руския президент Владимир] Путин и Русия ще избере друг курс", смята той. Междувременно ръководителят на Държавния департамент подчерта, че Вашингтон се стреми към "стабилни и предвидими" отношения с Москва. "Има области, в които интересите ни съвпадат, в които можем и трябва да работим заедно. Например по въпроса за придобиването на ядрени оръжия от Иран, на което се противопоставят и двете страни. Но ако Русия тръгне в посока на конфронтация и агресия към Украйна, това ще е в обратна посока на стабилността и предвидимостта в отношенията ни", каза Блинкън.