Отидете към основна версия

16 660 41

Путин за ситуацията с газа в Европа (ВИДЕО)

  • владимир путин-
  • русия-
  • газ-
  • инфраструктура-
  • пандемия-
  • население-
  • пресконференция

Русия не завзема европейския газов пазар

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Русия не завзема пазара на газ в Европа. Тя се опитва да убеди Европа от опасността от разрушаване на системата от дългосрочни договори за доставка на природен газ. ""Газпром" е единствената компания в света, която увеличава износа на газ", каза по време на годишната си голяма пресконференция руският президент Владимир Путин. Срещата с журналисти се провежда по традиция в края на годината в Манежа. Поради пандемията, причинена от коронавируса, на нея на живо присъстват 507 представители на медии от цял свят. Президентът отбеляза, че "Газпром" доставя целия обем газ по съществуващите експортни договори. „И не само целия обем, но увеличи доставките според мен с почти 12% или с 20%, около 20% вече за отдалечените региони в чужбина и увеличи доставките за Европа като цяло. Според мен това е единствената световна компания, която прави това“, каза държавният глава.

По традиция големите пресконференции на Владимир Путин се смятат за обобщаване на резултатите от годината. Президентът не ограничава журналистите в избора на теми за комуникация. Въпросите засягат различни сфери на вътрешната и външната политика на Русия, понякога се отнасят и до личния живот на държавния глава.

Путин заяви, че противниците на Русия в продължение на много векове са на мнение, че тази страна не може да бъде победена, а може да бъде унищожена само отвътре. Отговаряйки на въпрос на журналист от BBC, той посочи, че това е направено успешно по време на Първата световна война, по-точно според нейните резултати, и през 90-те години на миналия век, когато Съветският съюз се разпада. Според руския президент, подобни неща са вършени от онези, които „служеха на други, чужди интереси, несвързани с интересите на Руската империя, Съветския съюз, Руската федерация“.

Путин коментира и темата с пандемията. Високата смъртност от коронавирус в Русия се дължи на ниския обхват на ваксинацията и стадния имунитет. В съседните страни се стремят да постигнат 90-95% от имунитета, докато в Русия тази цифра досега е достигнала 59,4%.

Според президента около 1% от излекуваните се са заразени повторно с коронавирус, а 3-4% от ваксинираните с COVID-19 се разболяват.

Руският президент каза, че политиците, които се опитват да повишат рейтинга си, като се противопоставят на ваксинациите срещу коронавирус в Русия, печелят „евтини точки за здравето на нацията“ „Днес тези, които управляваха голяма държава през съветските времена и които я доведоха до колапс, са в челните редици на тези, които се борят срещу ваксинацията, за да повишат рейтинга си сред частта от населението, която изразява съмнения за необходимостта Но това е несправедлива позиция. Ако хората са грамотни, разбиращи, отговорно се отнасят към своите избиратели и хората, които са призвани да защитават, те трябва да заемат принципна позиция, а не да си въртят опашка, да не печелят евтини точки за здравето на нацията“ е мнението на Путин.

Западните страни не предоставиха на Москва нито един материал, който да потвърди възможното отравяне на Алексей Навални, каза руският президент, коментирайки една от големите политически теми на днешна Русия. „Казахте за човека, за когото се твърди, че е бил отровен. Затова изпратихме няколко искания официално от руската прокуратура: дайте поне някои материали, потвърждаващи отравянето. Няма нито един материал, нито един за този Новичок или каквото и да било“, каза Путин в отговор на въпрос на репортер на BBC.

Очакваната продължителност на живота в Русия е спаднала до 70,1 години поради пандемията, каза Путин. Президентът също така посочи, че населението от 146 милиона души не е достатъчно за такава огромна територия на Русия. Той допълни, че от икономическа гледна точка това е и минус, тъй като в страната има недостиг на работници. "Сега имаме малко над 81 милиона души в трудоспособна възраст. Трябва сериозно да увеличим това до 2024 и 2030 г. Това е един от факторите за икономически растеж. Не говоря за геополитическия компонент на този най-важен въпрос."

Президентът отбеляза, че развитието на инфраструктурата в Русия е един от двигателите на растежа на страната, включително икономическия растеж. "Какви са двигателите на растежа? Това е развитието на инфраструктурата. Мога да кажа, че полагаме много сериозни усилия в тази посока. Знаете, че 500 милиарда от бюджета всъщност отиват директно за развитие на инфраструктурата. Мисля, че 260 милиарда, след това повече от 400 милиарда и следващата година, мисля, 460 милиарда допълнително разпределени“, каза той. Президентът добави, че през следващите години се предвижда да бъдат отпуснати и 2,5 трилиона рубли от Националния фонд за благосъстояние за развитие на инфраструктурата.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 58 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания