Путин все пак успя да постигне една от целите си: исканите от него разговори със САЩ и с НАТО за предоставяне на гаранции за сигурността на Русия ще се състоят през януари. Би било добре, ако по този начин бъде предотвратено нападение от страна на войските, които Москва трупа по границата с Украйна. Но заплахата от ескалация няма да бъде елиминирана, тъй като Путин не иска продължителен процес на разговори, а настоява за незабавни резултати. Такива обаче няма как да има.
Голяма част от руските изисквания са неизпълними и това би трябвало да e ясно на Кремъл. Тъй като от тях би следвало Западът да причисли Украйна към руските сфери на влияние и НАТО да се откаже от защитата на своите източноевропейски членки.
Дрънкането на оръжия продължава
Това, за което си заслужава да се говори, е съживяването на ефективния контрол върху въоръжението. Но подобни преговори траят дълго, тъй като има нужда от изясняване на безброй технически подробности. Същевременно Москва продължава пропагандната си подготовка за война. Кремъл не само отказва да даде на Украйна каквито и да било гаранции за сигурност, нещо повече: самият Путин в четвъртък повтори легендата за заплахата от украинско нападение като потенциално оправдание за военна интервенция.
Райнхард Везер, "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг"/ Frankfurter Allgemeine Zeitung/ www.faz.net
Всички права запазени
Frankfurter Allgemeine Zeitung GmbH, Frankfurt am Mai