Отидете към основна версия

3 198 57

На опашка за хляб под звуците на изстрели: репортаж от Алмати

  • казахстан-
  • хляб-
  • протести-
  • алмати-
  • изстрели-
  • убити

Под звуците на изстрели граждани на най-големия казахстански град Алмати се редят на опашки за хляб

Снимка: БГНЕС/ EPA

От различни части на града се чуват експлозии и изстрели. Много от хората се страхуват да излязат по улиците на най-големия град в Казахстан - Алмати - особено когато се стъмни. Причината далеч не е само вечерният час, който беше въведен след началото на размириците. Онези, които независимо от блокирането на интернет все пак са имали достъп до мрежата, несъмнено са били шокирани от кадрите, показващи как млада жена с дете е простреляна. Кой точно е стрелял по нея, така и не става ясно.

На опашка за хляб

Повечето хора пазаруват в малките магазинчета в съседство, защото големите супермаркети и търговски центрове в града остават затворени. Аскар Йермеков, който е собственик на магазин, казва, че в момента се купуват предимно хляб и макаронени изделия. "Преди да отворя магазина се налага дълго да чакам на опашка пред хлебозавода. Ако успея, купувам по 50 хляба. Отварям в 9 сутринта, а в 10 часа вече съм разпродал всичко - не остават нито хляб, нито макарони, нито прясно мляко. Хлебозаводите все още работят, но проблемът е в това, че техните шофьори ги е страх и не правят доставки по магазините", казва Аскар.

Алмати е мултиетнически град. В него живеят казахи, уйгури, узбеки, таджики и други. Хората си помагат взаимно. Много от по-малките магазинчета предлагат традиционни за тези общности специалитети. Храна се раздава безплатно и на социално слабите. "Ситуацията на хората сега е много тежка, трябва да си помагаме взаимно. Когато чух, че не достига хляб в града, станах рано сутринта и опекох няколко хляба. Но раздавам само по един на човек, за да има за повече хора", казва притежателката на малка пекарна, която предпочита да остане анонимна.

Няма интернет, сигналът на телефоните също прекъсва

На опашките за хляб хората обменят и актуална информация. "Как иначе да се информираме? Та нали изключиха интернет. Не всеки има сигнал на телефона си. Телевизията също е ограничена. Изобщо не знаем какво се случва, само чуваме, че се стреля, затова идваме тук, та поне да научим нещо от другите хора“, казва една жена, която чака на опашката. Останалите край нея кимат одобрително. Надеждните информации за положението в Алмати са крайно оскъдни. В града се носят какви ли не слухове и невероятни истории, които хората си разказват, но не чрез интернет плаформи, както доскоро, а предимно по стационарните телефони. Защото мобилният интернет е изключен, има и сериозни смущения в мобилната мрежа. Много от терминалите, на които хората можеха да зареждат ваучери за телефонни услуги, бяха плячкосани. Добрите стари телефони от едно време са останали почти единственото средство за комуникация, с което населението все още разполага.

Военното и полицейско присъствие е повсеместно

Когато над града се смрачи, отново започват да ехтят изстрели. Но никой, който е на опашката за хляб, не я напуска. Хората изглежда вече са привикнали към опасността. Внезапно край тях преминават два стрелкови танка. Каква е тяхната принадлежност не е ясно, защото по тях няма никакви опознавателни знаци. На хората не им остава нищо друго, освен да гадаят. Някои твърдят, че става дума за "умиротворителни сили" от Беларус или Русия, други са убедени, че това са части от казахстанската армия, които се опитват да възстановят реда в страната.

Ясно е само това, че след няколкодневна анархия по улиците на Алмати отново се виждат полицаи и представители на службите за сигурност, въоръжени с автомати. Има и повече патрули, макар че огромен брой полицейски автомобили бяха опожарени и повредени по време на безредията. В телевизионно обръщение по телевизията, направено в петък, президентът на Казахстан Токаев заяви, че Алмати е бил нападнат от "20 000 бандити". Той разпореди силите за сигурност да стрелят по "терористите" без предупреждение. Апели от чужбина да се търси мирно решение на проблемите Токаев отхвърли като "чиста глупост".

Автор: Анатолий Вайскопф

Поставете оценка:
Оценка 1.6 от 20 гласа.

Свързани новини