Германия не може да изключи използването на "Северен поток 2" (Nord Stream-2) като средство за натиск срещу Кремъл в случай на по-нататъшна руска агресия към Украйна. Това заяви днес пред телевизия А Ер Де високопоставен представител на водещата партия в управляващата коалиция, цитиран от Ройтерс, съобщи БТА.
Германският канцлер Олаф Шолц, който представлява Социалдемократическата партия, постоянно повтаря, че "Северен поток 2" е изцяло частна компания и е извън държавния обсег. Разчитаме на дипломатическо-политическо решение, а дипломатическият инструментариум включва и санкции, каза пред А Ер Де председателят на германския комитет за външна политика Михаел Рот, малко преди разговорите на външния министър Аналена Бербок в Москва.
Ако наистина трябва да прибегнем към санкции, а аз все още се надявам да го избегнем, не може предварително да изключим неща, които партньорите ни в ЕС могат да поискат, отбеляза той. Газопроводът "Северен поток 2", който вече е построен, но не е получил разрешително за влизане в експлоатация, цели да достави повече руски газ за Западна Европа. Противниците на проекта, включително Украйна и САЩ, обаче се аргументират, че това ще направи Европа много по-зависима от Русия.
Шолц заяви вчера, че Русия ще трябва да има предвид политическите и икономически последствия в случай на атака срещу Украйна, но не даде повече подробности. Вчера вечерта британското правителство изпрати за Украйна военен самолет с противотанково въоръжение. Германското министерство на отбраната отрече причината за маршрута на полета около територията на Германия да е липсата на разрешително за преминаването му над над страната. В социалните мрежи имаше спекулации, че Германия може да е отхвърлила искането на Великобритания за прелитане на самолета над територията на страната, тъй като, както Шолц, така и Бербок отказаха да предоставят оръжие за Украйна, припомня Ройтерс.