Отидете към основна версия

3 856 33

Канабисът - чудотворно средство или опасна дрога?

  • канабис-
  • дрога

Испански учени от Университета в Алмейра са установили, че потребителите на канабис се радват на подобрени сексуални функции и по-пълноценни оргазми

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Канабисът осигурява добър секс, а и пази от коронавируса - отлични аргументи в негова полза! Но той може да увреди мозъка, да причини психози и да доведе до неадекватни реакции. Да се легализира ли в такъв случай?

Марихуана, хашиш, трева: след алкохола и никотина канабисът заема почетното трето място сред най-употребяваните психоактивни субстанции в света. Той е най-популярен сред по-младите.

За добро или зло, канабис се консумира масово независимо от забраните. Навремето "тревата" беше дамгосана като подстъп към по-опасните наркотици, днес обществата сякаш се отнасят все по-спокойно към нея. В редица държави употребата на канабис вече е легализирана. Вероятно скоро същото ще се случи и в Германия.

По-добър секс и защита от Ковид, но...

През последните месеци бяха публикувани многобройни изследвания, които изтъкват както големите рискове, така и големите ползи от употребата на канабис.

Испански учени от Университета в Алмейра са установили например, че потребителите на канабис се радват на подобрени сексуални функции и по-пълноценни оргазми. "Този ефект е свързан с понижените равнища на страх и срам, което подобрява сексуалните отношения", пише в изследването. А миналата седмица учени от Орегонския университет в САЩ стигнаха до извода, че канабис-препаратите могат да помогнат в борбата срещу Ковид-19, защото блокират проникването на вируса в клетките и така предпазват от зараза. Според тяхното проучване, публикувано в специализираното издание "Journal of Natural Products", този ефект се дължи на две от веществата в канабиса (CBGA и CBDA), които освен всичко не са психоактивни - за разлика от THC, който въздейства на сексуалните желания.

С две думи: ТНС осигурява добър секс, а CBGA и CBDA пазят от коронавируса. И това ако не са отлични аргументи в полза на канабиса!

Да, обаче нещата изобщо не са толкова прости. Защото консумацията на канабис може да доведе и до дълготрайно увреждане на мисловните функции, особено у младите хора, чийто мозък все още се развива. Тъкмо за това става дума в един канадски анализ на базата на 10 изследвания за канабиса, публикуван в специализираното издание "Addiction". Канадците са анализирали данните на 43 000 участници в изследванията и стигат до извода, че канабисната интоксикация (отравяне от прекомерна употреба) може сериозно да увреди определени когнитивни способности. Например: как взимам решения, умея ли да потискам неадекватни реакции, какъв е капацитетът ми да научавам нови неща от книги или устни съобщения, колко време ми е необходимо за решаването на определени мисловни задачи.

Най-застрашени са младите хора

"При младите хора консумацията на канабис може да доведе до снижаване на образователното равнище, а при възрастните - да намали работоспособността и да предизвика пътно-транспортни произшествия. При хора, които употребяват канабис редовно и в големи количества, тези последствия може да са още по-тежки", казва един от авторите на анализа професор Александър Дюме от университета в Монреал.

Възрастни, които са употребявали канабис на млади години, принципно постигат по-слаби резултати в тестовете за интелигентност и получават по-ниски оценки в училище и в университета. Но директна причинно-следствена връзка в случая не е доказана. Учените все още спорят и по друг въпрос: дали при възрастните консумацията на канабис води до дълготрайни отрицателни последствия.

Доказано е обаче, че при младите хора тази консумация наистина уврежда мозъчната дейност. Мозъчната кора при младите хора, консумиращи канабис, на места се оказва по-тънка в сравнение с техните връстници от контролната група, показва изследване с участието на 800 младежи, проведено миналата година. Засегнат се оказва най-вече префронталният кортекс, т.е. тази част на мозъка, която контролира импулсите и се грижи за решаването на проблеми и за планирането на действия. Изследването показва, че тийнейджъри с такова изтъняване на мозъчната кора реагират по-импулсивно и се концентрират по-зле от своите връстници. Описаните отрицателни ефекти се засилват, когато се консумира повече канабис.

При младите хора интензивната употребата на канабис може да доведе и до психози. През 2020-а година едно европейско проучване установи, че младежите, които всекидневно пушат трева, страдат три пъти по-често от психотични атаки в сравнение с връстниците си. Учените от Университетската клиника по психиатрия в Улм дори са установили, че у наблюдаваните младежи в периода 2011-2019-а година психозите са се увеличили цели осем пъти - което те отдават на увеличената концентрация на ТНС в джойнтовете. Защото в цяла Европа тази концентрация е нараснала от 8 на 17 процента само за едно десетилетие, показва британско проучване.

Канабисът - любимият забранен наркотик

Редовното поемане на големи дози ТНС при младите хора води не само до психози. То навярно може да предизвика панически атаки, биполярни смущения и депресии. Навярно. Тук се крие едно много любопитно и важно разсъждение. Дали депресиите, паническите атаки и биполярните смущения са резултат от злоупотребата с ТНС или пък просто младите хора, които страдат от такива смущения, посягат много по-често към джойнта?

Въпреки рисковете и страничните ефекти канабисът си остава най-любимият забранен наркотик сред младите хора. Нека да припомним, че другите популярни стимуланти - алкохолът и тютюнът, са разрешени в повечето страни по света и могат свободно да се консумират, въпреки тежките здравословни, социални и обществени вреди, които доказуемо нанасят. А младите хора също имат достъп до алкохола и тютюна, независимо от многобройните и различни възрастови ограничения.

Тъкмо на този фон трябва да се разглеждат както глобалният дебат около евентуалното легализиране на канабиса, така и нарастващата склонност на обществата да вдигнат забраните.

Легализацията ще отвори нови работни места

Новото германско правителство, в което влизат социалдемократите, зелените и либералите, се готви да вдигне частично тези забрани, като достъп до канабис ще имат само възрастните, само в лицензирани магазини и при строг контрол над качеството. Очаква се, че новото законодателство ще поизчисти канабиса от примесите, които все по-често присъстват в продуктите на черния пазар. За Германия има данни, че уличната "стока" често съдържа пясък, захар, стъкло или различни растителни примеси. Напоследък се наблюдават и примеси от синтетични препарати. Тези психоактивни вещества са значително по-опасни от ТНС, защото усилват до неконтролируемост въздействието на наркотика. В тези случаи при потребителите може да се стигне до бълнуване и сърдечно-съдови смущения.

Както стана дума, срещу канабиса открай време се изтъква аргументът, че отваря вратата към по-силни наркотици. Това опасение обаче трудно може да се докаже. Факт е все пак, че повечето потребители на канабис преди това са консумирали алкохол или тютюн. Което в същото време означава, че и тези стимулиращи продукти може да се смятат за пряк път към най-опасните наркотици.

Ако канабисът наистина бъде легализиран в Германия, това ще доведе до няколко важни промени. Продуктът ще бъде с контролиран максимален процент ТНС и с ясно обозначени примеси, а продажбата ще се контролира от държавата. Всичко това значително ще снижи риска за здравето на потребителите. Така звучат аргументите на онези, които поддържат легализацията. Те добавят още, че онези потребители на канабис, които искат да се подложат на терапия за отказване, вече няма да се опасяват заради незаконната си консумация и много по-спокойно ще търсят медицинска помощ. А в семействата и в училище ще се водят далеч по-открити дискусии за рисковете, които поемат особено младите потребители.

За легализирането на канабиса се изтъкват и съвсем прагматични икономически аргументи. Според икономисти от Дюселдорф то може да осигури на хазната допълнителни данъчни постъпления в размер на близо пет милиарда евро. Защото легалното производство на канабис ще създаде нови работни места и нови данъкоплатци, а самият продукт ще бъде обложен с акциз - като алкохола и тютюна. В същото време в резултат от декриминализацията правоприлагащите органи ще спестят над един милиард евро, а правосъдието - над 300 милиона.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 23 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: