Отидете към основна версия

5 426 57

"Руското превъзходство е съвсем очевидно": кой доставя оръжия на Украйна?

  • украйна-
  • оръжие-
  • крим-
  • русия-
  • нато

Страните, които сега доставят оръжия на Киев, залагат и на сплашващия ефект - за да осъзнае Русия, че цената, която би платила в случай на агресия, ще е много висока

Снимка: БГНЕС/ЕРА

"Само две седмици остават до предполагаемата дата на руската инвазия, а дотогава украинската армия не може да бъде въоръжена така, че да е равностойна на руската", казва експерт. Но кой все пак доставя оръжия на Украйна?

Най-големият доставчик на оръжие за Украйна са САЩ - с огромна преднина пред всички останали. Докато Барак Обама беше президент, все още действаха някои ограничения за износа: позволени бяха само доставките на т.нар. несмъртоносни оръжия - тоест, оръжия, които вадят от строя противниковите бойци, но без да ги убиват.

Кой и как оказва военна помощ на Украйна

При Доналд Тръмп настъпи промяна: от 2018 година САЩ доставят и противотанкови ракети, както и съответните стрелкови установки. И то в значителен обем - несравнимо по-голям от този на доставките от останалите държави в НАТО.

Великобритания оказва помощ най-вече за изграждането на украинските военноморски сили. А в рамките на ЕС Полша е държавата, от която пристига най-голямата военна помощ за Украйна. Това може да се обясни с общото минало на двете страни: и двете са били част от Варшавския договор, а военното сътрудничество от онези години оказва влияние и до днес, твърди военният експерт Густав Гресел. Според него полският принос е бил много важен за украинската армия, тъй като благодарение на него старите оръжия от съветско време са били модернизирани.

Гресел следи от години развитието на армиите в Източна Европа. Той е убеден, че последните доставки на оръжия за Украйна няма да променят съотношението на силите и да разклатят руското превъзходство.

"Не е възможно за толкова кратко време да се достави някаква оръжейна система, която да промени ситуацията драматично. Не може само за две седмици, колкото остават до предполагаемата дата за руското нападение, украинската армия да бъде въоръжена с нещо, което да я направи равностойна на руската", казва Гресел.

Според него руското превъзходство във въздуха е съвсем очевидно и затова доставките на оръжия за Украйна имат в момента по-скоро символичен ефект. "Те сигнализират, че европейците действително имат волята да подкрепят Украйна", казва експертът.

Подсилване на военното присъствие

Страните, които сега доставят оръжия на Украйна, залагат и на сплашващия ефект - за да осъзнае Русия, че цената, която би платила в случай на агресия, ще е много висока. А най-вече западноевропейските държави от НАТО следват и тази стратегия: те искат да подсилят военното присъствие на НАТО в Източна Европа, да изпратят повече войници и повече военна техника до границата с Русия и Беларус. Както се изрази генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, Русия сега постигна тъкмо обратното на онова, което първоначално искаше - а именно: да има по-малко натовски войски край нейните граници.

Германия например обяви, че ще изпрати 350 допълнителни военнослужещи в Литва, където вече се намират 600 войници на Бундесвера, които са част от бойните отряди на НАТО по североизточния фланг на Алианса. Франция пък възнамерява да изпрати сухопътни войски в Румъния, а Нидерландия обяви, че ще разположи бойни самолети в България.

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 37 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: