Отидете към основна версия

2 101 23

Защо италианците преминават толкова хармонично през пандемията

  • италия-
  • коронавирус-
  • пандемия-
  • марио драги-
  • ваксина

Краят на задължителните маски е ново начало за Италия - страната, в която преобладаващата част от населението прие ограничителните мерки, наложени заради коронавируса, без големи протести

Снимка: shutterstock

Голям брой ваксинирани, малко протести, силна обществена солидарност: до момента италианците се справят изключително хармонично с пандемията. На какво се дължи това?

В Италия носенето на маски на открито вече не е задължително. Хората изключително много се радват. "Щастлива съм", казва 42-годишната Сара, собственичка на бутик в римския квартал Триесте. Тя се надява, че най-лошото вече е отминало. "Отмяната на задължението за носене на маски на открито си е важен знак."

Италия бе първата страна в Европа, която наложи задължителното носене на маски през април 2020 година. Оттогава до днес то е било отменяно само временно - за няколко месеца. Все пак и в Италия от най-високо ниво продължават да се отправят призиви - въпреки сегашните облекчения опасността от коронавируса не бива да се подценява.

Рестрикциите се приеха без големи протести

Краят на задължителните маски е ново начало за Италия - страната, в която преобладаващата част от населението прие ограничителните мерки, наложени заради коронавируса, без големи протести. Една от най-известните италиански социоложки - Кармен Лекарди от университета в Милано, дава следното обяснение за отношението на италианското общество към пандемията: "Запретнахме ръкави и си казахме - ще се справим заедно с това предизвикателство, в противен случай не бихме могли да излезем от тази сложна ситуация".

Въпреки големите предизвикателства в здравеопазването и икономиката, Италия преодоля кризата много по-хармонично от други държави. До миналата седмица страната имаше много твърд курс в борбата срещу коронавируса. Първоначално беше наложен един от най-строгите локдауни в Европа. Въведено беше и правилото за носене на маски на открито, а след това и задължителната ваксинация за редица професионални групи и за всички над 50 години.

Солидарността на италианците

Отпорът обаче беше минимален. Но за тази обществена подкрепа в Италия си има причини, казва Лекарди. "Необходимо е да се погледне към самото начало, когато Италия преживя истински шок."

По време на първата вълна през пролетта на 2020-а година страната бе засегната толкова драматично от коронавируса, колкото никоя друга в Европа. "При тази катастрофа, както често се случва в такива ситуации, се развива солидарност между хората." И тази солидарност, както подчертава социоложката, се е запазила до голяма степен и до днес.

Неприятните изисквания - като това за носене на маски на открито - бяха спазвани относително дисциплинирано. А как се стигна до високия брой ваксинирани? "Имунизацията повишава шанса за оцеляване и когато това бъде обяснено убедително, населението е готово да тръгне в тази посока", казва Лекарди.

Възстановеното доверие към институциите

Почти 90% от хората в Италия над 12 години са ваксинирани. Лекарди е убедена, че това е свързано с провежданата политика: "Въпреки всичко се породи едно ново доверие към институциите". Стратегията за борба с коронавируса на правителството на Марио Драги продължава да се оценява високо от населението, а организацията на работата, възложена на генерал Франческо Филуоло, се радва на широко признание.

Шокът от драматичната първа вълна, солидарността сред населението и институциите сработиха - смятат мнозина. Именно поради това Италия така добре се справи с пандемията. "Самата аз съм изненадана от този силен отговор, който даде италинското общество в тази криза."

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 31 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: