Отидете към основна версия

4 968 99

Досега Русия не е виждала такива санкции

  • русия-
  • санкции-
  • рубла-
  • икономика

Вчера и Швейцария се присъедини към санкциите, наложени от ЕС на Москва, отказвайки се от досегашната си политика на неутралитет

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Какъв заряд носят международните санкции, наложени на Русия заради нападението над Украйна? Има наблюдатели, които не изключват дори държавен банкрут, ако международната изолация на страната продължи достатъчно дълго.

Масивните санкции срещу Русия вчера доведоха до рекордна девалвация на рублата спрямо долара. Редица дъщерни фирми на руски банки на запад се намират пред фалит, съобщава Европейската централна банка (ЕЦБ). А от самата Русия имаше съобщения за дълги опашки пред банкоматите.

Руските държавни облигации в понеделник изгубиха до половината от стойността си на международните финансови пазари. Руските облигации в долари вчера също се срутиха и се обезцениха наполовина. Това се отнася обаче само до кратко- и средносрочните облигации. Дългосрочните повишиха стойността си.

В същото време рублата продължава да се обезценява, като тази тенденция не се промени дори от неочакваното решение на Руската централна банка (РЦБ) да повиши лихвата до 20%. „Повишаването на лихвата цели да направи спестяванията в рубли по-привлекателни и да спре бягството на капитали в чужбина", обяснява икономистът Фридрих Хайнеман. Според него обаче този опит ще бъде неуспешен, защото „руските активи, както и рублата, на международните финансови пазари се превърнаха в нежелан баласт след руското нахлуване в Украйна".

Русия е натрупала огромен валутен резерв

Някои наблюдатели дори твърдят, че ще се стигне до паническо продаване на руски облигации, а може би и до решение на Русия да престане да ги обслужва. Хайнеман обаче смята, че това е малко вероятно, защото Русия разполага с огромен валутен резерв от 630 милиарда долара. Все пак и той е на мнение, че ако международната изолация на Русия продължи дълго, може да се стигне и до държавен банкрут. Освен това САЩ, Канада, Великобритания и ЕС затвориха за Руската централна банка достъпа до валутните ѝ резерви, депонирани в тези страни – а това са около 40-50% от въпросните 630 милиарда долара.

Икономистът Артур Брунер е на обратното мнение. Според него санкциите, наложени на Русия, са „тъп меч", а падащият курс на държавните облигации всъщност е много удобен за страната, защото сега Русия може да ги изкупи много евтино обратно.

Русия със собствена система за разплащане

Най-тежката санкция обаче е изключването на редица руски банки от системата за международни разплащания SWIFT, която обслужва близо 11 000 банки по цял свят. Финансови институции, които са изключени от тази система, много по-трудно участват в международния финансов обмен. По тази причина още след като анексира Крим, Русия разработи своя сходна система SPFS, която обаче е значително по-малка и включва главно руски банки. Възможно е през тази система изключените от SWIFT руски банки все пак да имат достъп до международните пазари – с помощта на руски финансови институции, които все още са в SWIFT.

Своя система има и Китай. Тя се нарича CIPS и е свързана с руската SPFS, така че санкционираните руски банки биха могли да използват като задна вратичка и китайската система. Експертите смятат още, че руските банки, финансови институции и компании може да потърсят спасение и в криптовалути като биткойн.

И неутрална Швейцария подкрепи санкциите

Вчера и Швейцария се присъедини към санкциите, наложени от ЕС на Русия, отказвайки се от досегашната си политика на неутралитет. А Швейцария е един от най-важните центрове, в които оперират руски капитали, припомнят осведомителните агенции.

Днес беше съобщено, че компаниите Visa и Mastercard също вече прилагат санкциите срещу Русия и изключват редица руски банки от разплащанията с кредитни карти на двете компании. В тази връзка се твърди още, че в Русия и притежателите на чуждестранни банкови сметки вече не могат да оперират с кредитните карти на Visа и Mastercard.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 39 гласа.

Свързани новини