Русия предупреди Запада, че разработва широк отговор на санкциите, който ще бъде бърз и ще се усети в най-чувствителните зони на Запада, информира Агенция Ройтерс, цитирано от news.bg.
Руската икономика е изправена пред най-тежката си криза от 1991 година, след разпадането на СССР, след като Западът наложи смазващи санкции върху почти цялата руска финансова и корпоративна система. Санкциите бяха провокирани от нахлуването на руски войски в Украйна.
"Реакцията на Русия ще бъде бърза, добре обмислена и чувствителна за тези, към които е насочена", заяви Дмитрий Биричевски, директор на отдела за икономическо сътрудничество на външното министерство.
Вчера, американският президент Джо Байдън наложи забрана на вноса на руски петрол и други енергийни суровини заради руската инвазия в Украйна.
46% от руснаците твърдо подкрепят войната на Путин в Украйна. Сред младите руснаци подкрепата е значително по-ниска, но тези на възраст над 66 години подкрепят на 75%.
Русия предупреди по-рано тази седмица, че цените на петрола могат да скочат до над 300 долара за барел, ако Съединените щати и Европейският съюз забранят вноса на суров петрол от Русия.
Русия казва, че Европа консумира около 500 милиона тона петрол годишно. Русия доставя около 30% от него, или 150 милиона тона, както и 80 милиона тона нефтохимикали.
Руският президент Владимир Путин обяви, че "специалната военна операция" е важна за гарантирането на сигурността на Русия, след като САЩ възнамерява да разшири източния фланг на НАТО и подкрепя прозападния режим в Киев.
Украйна уточнява, че се бори за съществуването си, а Съединените щати и техните европейски и азиатски съюзници осъдиха руската инвазия.
Китай, втората по сила икономика в света, призова за сдържаност, но президентът Си Дзинпин предупреди, че санкциите ще забавят световната икономика.