Словакия все още не е взела решение дали да предостави своите зенитно-ракетни системи С-300 на Украйна, за да ѝ окаже подкрепа във войната срещу Русия. Това заяви за ФАКТИ словашкият журналист Павел Новотни от вестник Hospodárske noviny (HN).
В Словакия вече са пристигнали компоненти на американския по-модерен еквивалент „Пейтриът”. Павел Новотни обаче заяви, че пристигналите в Словакия ракетни системи „Пейтриът” НЕ са собственост на Словакия, а се управляват от съюзнически германски и нидерландски войници и само допълват съществуващите ПВО защити на страната. Управляващата коалиция все още не е взела решение дали да окаже военна помощ на Киев със своите С-300, каза Новотни.
Конвоят със системи „Пейтриът”е бил ескортиран от военната полиция. Ракетите ще бъдат разположени в централната част на Словакия, близо до град Слиач. Словашкият военен министър за момента отхвърля възможността ракетите С-300 да бъдат изпратени в Украйна, която не е член на НАТО, но която зове Алианса да ѝ окаже незабавна военна помощ, включително с въпросните ракетни комплекси, които украинската армия може да управлява. Германия и Холандия предоставиха на Словакия „Пейтриът” като част от усилията на НАТО за укрепване на източния фланг на Алианса във връзка с войната в Украйна.
Павел Новотни заяви, че има разделение в обществото и в политическите партии по този въпрос. Партия SMER (Посока – социална демокрация) яростно се противопоставя на това Словакия да даде на Украйна свои системи С-300. Опозицията в словашкия парламент се противопоставя, докато управляващите са склонни да изпратят С-300 в Украйна. Все още обаче няма окончателно решение. Според политици и анализатори такова действие ще въвлече Словакия във война.
Русия предупреди, че всяка военна помощ за Украйна, включително въпросните комплекси С-300, ще стане мигновено мишена на въоръжените сили. Пред подобна дилема е изправена и България. Вестник „Файненшъл Таймс” написа, че американският министър на отбраната Лойд Остин прави опити да убеди България и Словакия да изпратят на Украйна зенитни ракети С-300. След срещата с американския министър българският премиер Кирил Петков заяви, че България няма да окаже военна помощ на Украйна, а само хуманитарна. На 24 февруари Русия предприе пълномащабна война срещу Украйна.