Отидете към основна версия

9 797 29

Руските милиардери осиротяха

  • яхти-
  • русия-
  • руски олигарси-
  • олигарси-
  • украйна-
  • война-
  • пари-
  • дубай-
  • офшорки-
  • кипър-
  • владимир путин

Санкциите подпомагат искането на Путин най-богатите да върнат у дома своите далечни богатства

Снимка: Shutterstock

Ако погледнете картата ще видите, че Кипър е едва забележим на фона на огромната територия на Русия. Средиземноморският остров е едва 0,05% от размера на най-голямата държава в света. Но за най-богатите 0,05 % от руските олигарси и милиардери Кипър е от огромно значение. В продължение на години там се съхраняваше огромна част от богатството им, като в някои случаи то дори надхвърляше това, което те притежаваха в родината си. Поне преди руските войски да се разположат на границата с Украйна, пише Bloomberg, предаде Bloomberg TV Bulgaria.

През последните седмици някои от най-големите активи, притежавани от най-богатите хора в Русия, бяха изнесени от Кипър под натиска на регулаторните органи на Европейския съюз, които налагат санкции, от една страна, и исканията на Владимир Путин за репатриране на богатството, от друга. Миналия месец Виктор Рашников прехвърли дял от 4 млрд. долара в един от най-големите руски производители на стомана от фиктивна компания в Кипър обратно в родината си, две седмици преди да му бъдат наложени санкции от ЕС. Стоманеният магнат Алексей Мордашов направи подобен ход на 28 февруари, в същия ден, в който му бяха наложени санкции. Той прехвърли договореностите за част от дял на стойност 1,5 млрд. долара в германската компания за ваканционни пътувания TUI AG от кипърско дружество към дружество на Британските Вирджински острови.

Още преди войната Владимир Потанин - най-богатият човек в Русия със състояние от 24,7 млрд. долара - премества активите си от острова. Неговият холдинг напусна Кипър в края на миналата година в полза на специална данъчна зона във Владивосток, създадена от Путин, за да насърчи богатите да върнат парите си у дома. Той не е бил санкциониран. Тъй като Русия все повече се превръща в парий в световната финансова система, милиардерите, които отдавна са скътали богатствата си в чужбина, изведнъж имат много по-малко възможности къде да вложат парите си. Репатрирането на активите в страна, която върви към икономическа разруха, и поставянето им в обсега на Путин, е страшно предложение. Същото важи и за съхраняването им в САЩ, Великобритания или в юрисдикциите на ЕС, като Кипър или Карибите, където те са заплашени от замразяване, блокиране или евентуално конфискация.

Най-добрият залог за тях е някое относително неутрално място, казва Ронен Палан, професор и експерт по данъчните убежища в City University London. Войната в Украйна вече увеличи размера на руските парични потоци в Дубай, чието правителство призова за "мирно" решение на конфликта. Хонконг е друга възможност, въпреки че дългата сянка на китайския лидер Си Дзинпин е потенциална заплаха за основната цел на офшорките на руснаците. Други места включват Мавриций и Малдивите. "Основната причина, поради която богатите в Русия изнасят пари, е да защитят активите си", казва Палан. "Не става въпрос толкова за избягване на данъци, както мислим за това на Запад."

Около 20 руснаци се нареждат сред 500-те най-богати хора в света. Стойността им възлиза общо на 261 млрд. долара, като според подадените документи повече от половината от тях са използвали кипърски холдинги за основните си активи. Русия се е вплела в културата и икономиката на острова от десетилетия, откакто подкрепя кипърското гръцко мнозинство по време на разделянето на страната. Кипър процъфтява като убежище благодарение на ниските данъци, членството в ЕС и правната система, основана на английското обичайно право. Малцина от милиардерите имат авоари на Британските Вирджински острови или на други места в Карибския басейн - регион, популярен със строгата си секретност. Поне още трима използват превозни средства в Европа. Михаил Фридман, Петър Авен и Герман Хан - всички те са под санкциите на ЕС и Обединеното кралство - използват люксембургски структури за контрол на инвестиционната компания LetterOne, която има дялове в областта на енергетиката, търговията на дребно и телекомуникациите. Миналия месец Роман Абрамович пое пряк контрол върху своя дял от 445 млн. долара в базирания в Лондон производител на стомана Evraz PLC, като прехвърли акциите от холдингова компания на BVI в свои ръце. Обединеното кралство му наложи санкции на 10 март.

Тези действия могат да се сблъскат с предизвикателства, тъй като санкциите се увеличават: Германските власти заявиха в петък, че са блокирали прехвърлянето на Мордашов на Британските Вирджински острови, докато разследват сделката. От своя страна Мордашов нарече войната в Украйна "трагедия" и заяви, че не разбира защо са му наложени санкции. Говорителите на Мордашов и Абрамович отказаха коментар. Представител на Рашников не е отговорил на молбите за коментар. По времето, когато той прехвърли дела си в Магнитогорския металургичен комбинат, компанията заяви, че Кипър става "по-малко привлекателен" за руските инвестиции и че Рашников иска да се възползва от правните и регулаторните предимства в родината си. В изявление от 18 март Магнитогорският металургичен комбинат заяви, че санкциите срещу Рашников са "неоснователни и несправедливи".

Всъщност по някакъв начин санкциите подпомагат искането на Путин най-богатите да върнат у дома своите далечни богатства. Неговият ултиматум датира от инвазията в Крим през 2014 г., когато първоначалният кръг от санкции срещу олигарси и милиардери помогна за приемането на закони за т.нар. деофшоризация. Генадий Тимченко, който беше санкциониран от САЩ през 2014 г. заради анексирането на Крим от Русия, използва люксембургска фирма, за да изгради дял преди повече от десетилетие в руския производител на газ "Новатек". Тази компания беше обявена в ликвидация през 2017 г. - малко преди САЩ да наложат санкции на други руски милиардери, включително Олег Дерипаска - и сега Тимченко до голяма степен управлява богатството си чрез руски компании, според регистрационните документи. Миналия месец той беше санкциониран от Обединеното кралство и ЕС. Дори и да се изчерпват възможностите за укриване на пари, сумата, насочвана от руснаците към офшорни центрове като цяло, може да нарасне, казва Пайви Кархунен, професор в университета "Аалто" в Еспоо, Финландия, който изучава използването на офшорни структури от Русия. Икономиката на страната не само се намира в състояние на свободно падане, но и офшорната компания позволява на инвеститора ефективно да заличи руските си следи. "Ако успеят по някакъв начин да скрият руския си произход, те могат да правят инвестиции в други компании", казва тя.

Бившите съветски страни от Централна Азия като Казахстан, макар и да не са официални офшорни центрове, могат да се превърнат в неофициални канали за парични средства, напускащи Русия, казва Палан от Сити Юнивърсити. Руснаците от средната класа вече побързаха да открият банкови сметки в Сърбия, за да запазят възможността си да извършват транзакции в чужбина. Руските пари могат да се окажат и в САЩ. Структурите на холдинговите компании могат да прикрият самоличността или националността на бенефициента и да позволят на собствениците да заобиколят правилата за санкциите относно действителната собственост, каза Лакшми Кумар, директор по политиките в организацията с нестопанска цел Global Financial Integrity. Минималните изисквания за оповестяване на собствеността върху частни компании и имоти в САЩ например повишават вероятността мръсни пари "да се преименуват и да се възползват от пропуските", каза тя. За да могат САЩ и други държави да прилагат ефективно санкциите, те не могат "по невнимание да служат като сигурно убежище", каза тя.

Автор: Галина Маринова

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 19 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания