Решението на руския президент Владимир Путин да прехвърли плащанията на газ в рубли изненада Запада, то всъщност принуждава Европа да заобиколи собствените си санкции. „Путин косвено ни принуждава да заобиколим собствените си санкции“, казва германският икономист от Дюселдорф Йенс Зюдекум, цитиран от Der Spiegel. Той добави, че за да се съобразят с това решение, европейските партньори ще трябва да купуват рубли от Централната банка на Руската федерация, която е под санкциите на ЕС.
Валутният експерт Питър Бофингер е на мнение, че този ход на президента на Русия е насочен преди всичко към укрепване на рублата. „Ако западните потребители на газ сега са принудени да купуват рубли за долари или евро, търсенето на руската валута, а оттам и нейният обменен курс ще се повишат“, каза Бофингер.
Според Клаус-Юрген Герн от Института за световна икономика в Кил (Северна Германия) Централната банка на Руската федерация може да продава рубли на потребителите на газ чрез руски банки, като по този начин стабилизира рублата. „В същото време Путин ще окаже огромен натиск върху западния свят, защото това ще направи собствените му санкции абсурдни“, каза Герн.
По-рано Путин каза, че Русия ще откаже да приеме плащане за доставки на природен газ в компрометирани валути, включително долари и евро, и ще премине към плащания в рубли. Според него, след като плащанията за Русия на газ с неприятелските страни се превърнат в рубли, чуждестранните потребители трябва да могат да извършват необходимите операции. Държавният глава подчерта, че бъдещите промени в газовите договори с неприятелски страни ще засегнат само валутата на плащане: тя ще бъде променена на руска рубла.
Путин инструктира правителството да издаде директива на „Газпром“ за изменение на съществуващите договори. Министерството на финансите и Централната банка в рамките на една седмица трябва да определят реда на операциите за закупуване на рубли на вътрешния пазар от купувачите на руски газ.