Отидете към основна версия

12 474 83

Нима Путин успя да спаси рублата?

  • руска рубла-
  • русия-
  • владимир путин-
  • путин-
  • санкции-
  • руска икономика-
  • война-
  • украйна-
  • кремъл-
  • москва

Перспективите пред руската валута не изглеждат розови

Снимка: БГНЕС/ EPA

Един от най-сериозните удари за Москва в първите дни след нахлуването в Украйна беше сривът на рублата.

Руската валута започна да потъва до рекордно ниски нива спрямо щатския долар на фона на все по-сериозните западни санкции. Това се дължеше и на факта, че голяма част от валутните резерви на Руската централна банка бяха замразени, а рейтинговите агенции понижиха кредитния рейтинг на страната до ниво "боклук" (високорисков). В началото на март имаше и момент, в който стойността на рублата се срина с повече от една трета.

Защо цената на рублата расте?

Оттогава рублата се възстанови, а в момента се търгува на нива, наблюдавани за последен път преди инвазията в Украйна. Индикация, че първоначалното въздействие на санкциите, едни от най-строгите налагани някога в историята, вероятно отминава. Възстановяването на валутата частично може да бъде обяснено с по-добрата финансова позиция, в която се намира Русия. Тя се дължи на увеличението на приходите от износ на петрол и газ и рязкото намаляване на вноса.

Според Блумбърг през 2022 г. Русия ще получи близо 321 млрд. щатски долара или 292 млрд. евро от своя енергиен износ. Това представлява ръст от повече от една трета в сравнение с миналата година. Прогнозата ще се осъществи, разбира се, ако големите клиенти, включително Европейският съюз, продължат да купуват руски нефт и газ. Експерти казват, че друга причина за възстановяването е изкуственото поддържане на рублата от страната на Руската централна банка чрез въведения капиталов контрол.

Войната ще продължи да се отразява тежко на руската икономика

"Движенията на валутата не отразяват фундаменталните характеристики на Русия. Обикновено виждаме фундамента, отразен във валутата, но въвеждането на капиталов контрол замъглява картината", твърди пазарният анализатор Крейг Ерлам. "Дори и стойността на валутата да предполага, че перспективите пред руската икономика са същите, каквито са били преди началото на инвазията в средата на февруари, няма как подобно твърдение да бъде вярно", казва той пред ДВ. През януари МВФ прогнозира, че руската икономика ще нарасне с 2,8 процента през годината. Очакванията сега са, че тя ще се свие с между 10 и 15 процента.

"На практика това е само изкуствено поддържане на рублата"

Когато рублата се срина след началото на инвазията и западните санкции, Руската централна банка влезе в извънреден режим, за да спаси потъващата валута. Тя увеличи основния лихвен процент над два пъти до 20 на сто, ограничи достъпа на местните фирми до чуждестранна валута и наложи ограничения за тегленето на пари в чуждестранна валута. Банката също така въведе мерки за предотвратяване на изтичането на долари в чужбина. Сред тях беше забраната чуждестранните инвеститори да продават руски акции и облигации.

Валутата получи и още един допълнителен сериозен тласък, когато Владимир Путин изиска от "неприятелските" държави да плащат за газ в рубли, вместо в евро или в долари. Руският президент все пак отстъпи от първоначалната си позиция. Той позволи чуждестранните клиенти да продължават да плащат в други валути, след като открият специални сметки в руската Газпромбанк. След това банката ще преобразува тези плащания в рубли. "На практика това само изкуствено поддържа рублата, докато принуждава купувачите в неприятелските страни да използват руската валута", коментира още Ерлам. “Подобно на мерките, вече приложени спрямо Газпромбанк и други компании, които бяха задължени да прехвърлят 80 процента от валутните си разплащания в рубли. Това е допълнителна част от този тип отчаяни мерки.”

Перспективите пред руската валута не изглеждат розови

Според държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен възстановяването на рублата се дължи на "множество манипулации". "Хората са възпрепятствани да продават рубли", каза Блинкен пред Ен Би Си в неделя. "Това повишава изкуствено стойността на валутата. Не е нещо устойчиво. Затова смятам, че ще настъпи промяна." В допълнение, обемът на търговията с рубли също се сви сериозно заради санкциите. Много брокери и спекуланти избягват да търгуват с руската валута. Това означава, че текущата пазарна цена на рублата се определя от много по-малко сделки от обикновено.

Затова, въпреки подема, перспективите пред руската валута не изглеждат особено розови в дългосрочен план. Очаква се руската валута, която отслабна значително спрямо долара през последните две десетилетия, да продължи да изпитва затруднения. В същото време Западът се стреми да се освободи бързо от руския петрол и газ, които имат животоспасяваща роля за икономиката на Москва.

Автор: Ашутош Пандей

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 68 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания