Германия може да облекчи последствията от отказа от руско гориво, ако не затвори трите атомни електроцентрали, останали в страната. Това е мнението на колумнистът на Spiegel Александър Нойбахер.
Той припомня, че преди края на 2022 г. – в период на пикова консумация на енергия, германските власти се ангажираха да спрат последните три работещи в страната атомни електроцентрали - Изар 2, Емсланд и Некарвестхайм 2. Нойбахер призова правителството на страната да не прави това „Поведението напомня на гладен човек, който изхвърля последното си парче хляб, защото е твърд и сух“, добави той.
Нойбахер окачестви като грешката решението за изоставяне на ядрената енергия след аварията в японската централа Фукушима. Отказът от въглища е по-полезен за околната среда, а и все още не е известно дали капацитетът на алтернативната енергия - слънчеви и вятърни станции - ще бъде достатъчен, за да осигури нужното количество енергия на страната. „Сега, когато трябва да пестим и от руски газ, изоставянето на ядрената енергия изглежда напълно остаряло“, обобщи авторът.
Той също така даде пример с решението на Белгия да отложи с 10 години изоставянето на атомната енергия, както и плановете на Франция, Великобритания, Холандия и Полша за изграждане на нови реактори.
Германия, подобно на други западни държави, се сблъска с рязко покачване на цените на горивата след налагането на широки санкции срещу Москва в отговор на специалната операция на руската армия в Украйна. Страдат главно финансовият сектор и доставките на високотехнологични продукти, но властите на редица страни обявиха намерението си да се откажат от руските енергийни източници.