Отидете към основна версия

38 059 195

Защо Путин избра точно България? Коментари в чуждите медии:

  • газ-
  • българия-
  • чужди медии-
  • русия-
  • руски газ-
  • война-
  • владимир путин-
  • путин-
  • украйна-
  • газпром

Кремъл иска София да се моли на колене за руска помощ

Снимка: БГНЕС/ EPA

Спирането на руския газ за България и Полша е основна тема в повечето немскоезични издания днес. Коментаторите са единодушни, че Путин използва газовите доставки като оръжие. Но защо точно срещу България и Полша, питат изданията. "Спирането на газа няма да хвърли България в сериозни трудности. Доставките могат да се организират и по друг начин", пише Гералд Брунбергер във "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ) и заключава: "Това е сигнал към Запада". За "предупредителен изстрел към Германия и към Запада" пише и "Ди Велт".

"Щука в езеро с шарани"

Швейцарският "Нойе Цюрхер Цайтунг" (НЦЦ) развенчава на свой ред едно често срещано обяснение за действията на Русия: "Спирането на доставките не е свързано с това, че Полша се държи особено остро спрямо Русия. По-вероятната причина гласи, че постепенно намалява опасността, която произтича от енергията, използвана като оръжие. Полша и България вече бяха обявили, че нямат намерение да подновяват договорите с Газпром, които изтичат в края на годината. С други думи: Русия си е избрала цели за атака, които са безболезнени за самата нея, защото приходите от двете държава така или иначе явно ще отпаднат", пише изданието. А според оценката на "Тагесшпигел" спирането на газа за Полша и България е "акт на отчаяние".

Уводната статия на "Зюддойче Цайтунг" (ЗЦ) обяснява действията срещу България така: "България е дребна риба за Газпром. Седем милиона жители, малко индустрия - по-малко от 2% от износа на руския газов гигант отиват за България. За Путин обаче България като член на ЕС е потенциална щука в езеро с шарани. Тя е пример за назидание на останалите", пише авторът Михаел Баухмюлер.

Според него Кремъл цели точно това - чрез България да покаже на останалите какво ги чака и как ще изглежда следващата зима без сибирския газ. И най-вече: как ще се отрази това на европейското единство. Защото примерът с България е в крайна сметка тест за това колко дълго ЕС ще остане единен. Изданието твърди още, че Путин забива своя клин там, където смята, че най-лесно може да разцепи единството на Европа: "Още при анексията на Крим България беше против санкциите срещу Русия. А в днешната война в Украйна досега отказваше да изпрати оръжия. И тъй като няма други тръби, водещи към България, пропадат и механизмите за солидарност в ЕС: без тръби няма помощ. Кремъл иска София да се моли на колене за руска помощ, а с това да се изложи и целият ЕС", коментира изданието и апелира за бърза, безусловна и небюрократична помощ за България, тъй като само това би обвързало колебаещата се в позициите си София към ЕС.

"Сериозни катаклизми няма да има"

Добрият познавач на България Михаел Мартенс твърди, че тъй като е очаквала спирането на руския газ, България е относително добре подотвена. Затова, според него, спирането на газа няма да доведе до сериозни катаклизми, още повече че договорите с България изтичат в края на годината. В статията си за ФАЦ той обаче обръща внимание на факта, че споровете дали да се изпрати оръжие на Украйна са в състояние да взривят коалицията.

В друг свой коментар за ФАЦ Мартенс хвали решителното и действено поведение на премиера Кирил Петков - независимо от факта, че публичните му изяви не винаги се оказват успешни. За пример Мартенс дава апела на Петков към българите да дарят по една заплата за Украйна. Макар да е бил предупреждаван, че това няма да се посрещне добре от сънародниците му, Петков не променил позицията си, пише коментаторът на ФАЦ и изтъква тъкмо това му качество - че отстоява позициите си, когато е убеден в правотата си. "Къде стои Петков в сегашната разломна ситуация - това е повече от ясно", заключава Мартенс.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 174 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания