Хората в Украйна си спомнят със смесени чувства за победата над нацистка Германия преди 77 години. Много от техните близки и роднини са воювали в Червената армия. Но руската инвазия в Украйна промени настроенията.
В украинския град Днипро се издига паметник на танк, който да напомня за един генерал от Червената армия. Покрай него се носи уличният грохот от преминаващи автомобили. Русия празнува победата на Червената армия над нацистка Германия на 9 май. В Украйна обаче отбелязват победата във Втората световна война един ден по-рано – на 8 май.
Заради войната тази година не се провеждат никакви тържества и възпоменания. Единствено президентът Володимир Зеленски припомни за жертвите от войната в свое черно-бяло видео от Бородянка – град, който беше почти изцяло разрушен от руската армия.
Думите “никога повече” вече звучат различно
„Думите „никога повече“ сега звучат за нас по много по-различен начин – те са изпълнени с болка и жестокост. И са с въпросителен знак накрая, вместо с удивителен. Казвате „никога повече“? За Украйна това приключи на 24 февруари", каза Зеленски.
Сирените за въздушни нападения не спират да вият и в Днипро. Но те сякаш вече не правят впечатление на никого. Екатерина спокойно поставя клонки от люляк пред паметника. За нея 9 май си остава все така важен: “Защото баба ми и дядо ми са се борили по време на войната. Дядо ми е бил танкист, а баба ми - медицинска сестра”, казва Екатерина. Тя допълва, че 9 май е празник за Украйна, защото светът е бил освободен от нацизма.
“Що се отнася до сегашната война, никой не разбира с каква цел се води тя - наистина никой”, казва тя. “И с методи, които не са разбираеми за никого. Дори мнозинството от хората, които иначе имат добро отношение към Русия, сега са против нея.”
“Съжалявам както едната, така и другата страна”
Амбулантни търговци продават на улични сергии всевъзможни стоки - колани, вази, използвани кухненски уреди. Александър също е там. Той се опасява от проруски провокации покрай 9 май: “Дядо ми е бил в разузнаването по времето на Втората световна война. Чудя се какво ли би казал той, ако можеше да види сегашните разрушения“,пита се мъжът.
На няколко метра от него се продават речници и стари романи. Възрастна дама проявява интерес. Продавачът видимо се активизира и започва да разказва съдържанието на книгата. Но това не привлича интереса на 92-годишната Валентина, която показва червената си лична карта на ветеран от войната: “Аз съм рускиня от Ленинград, преживях германската блокада, а по-късно и воювах", казва тя тихо.
След това тя се омъжила в Украйна, където живее от 60 години. Да се празнува на 8 май, вместо на девети - не ѝ допада. “Подиграха се с Деня на победата”, казва Валентина. Тя се чувства между чука и наковалнята. “Съжалявам както едната, така и другата страна. Аз съм рускиня, а сега се води война с Русия."
Валентина разказва, че баща ѝ е бил арестуван през 1937 г. по време на Сталиновия терор, а останалата част от семейството била отведена в Сибир. “След това той беше реабилитиран, а ние можехме вече да се върнем и да си получим обратно апартамента.” Двамата братя на Валентина били застреляни от германците по време на Втората световна война. Баща ѝ така и не могъл да се възстанови от този удар. Майка ѝ загинала по време на блокадата на Ленинград.
Страх от мобилизация
Съпрузите Людмила и Олег от Тернопол се притесняват от действията на руския президент Путин: “Никога не знаем какво ще направи Путин, той ни заплашва от толкова дълго време”, казват те. За тях 9 май е преди всичко годишнина от сватбата им. “Женени сме от 37 години. Празнуваме въпреки всичко. Що се отнася до политиката, не очакваме нищо от 9 май.” Опасенията, че Русия може да обяви всеобща мобилизация на 9 май, не се сбъднаха.