Швеция и Финландия не трябва да си мислят, че Русия просто ще се примири с тяхното решение (да кандидатстват за членство в НАТО). Това заяви зам.-министърът на външните работи на Русия Сергей Рябков.
Двете скандинавски държави, които в продължение на десетилетия поддържаха военен неутралитет, сега искат да влязат в НАТО, за да гарантират сигурността си. Това се случва близо три месеца, след като руската армия започна пълномащабна война срещу Украйна. Глобалната ситуация се промени радикално с разширяването на НАТО, обяви Рябков, цитиран от Би Би Си. Сергей Рябков каза, че изборът на Финландия и Швеция да се присъединят към НАТО ще има дълготрайни последици, съобщават руските информационни агенции. "Общото ниво на военно напрежение ще се повиши и ще има по-малко предвидимост в тази област. Жалко, че здравият разум е принесен в жертва на някакви фантомни идеи за това какво трябва да се направи в настоящата ситуация", каза още руският дипломат.
По думите му глобалната ситуация се променя радикално с този ход. Русия заяви преди дни, че ще бъде принудена да предприеме "ответни стъпки" заради хода на нейната съседка Финландия да се присъедини към НАТО. В изявление на външното министерство се казва, че този ход ще навреди сериозно на двустранните отношения, както и на сигурността и стабилността в Северна Европа. Путин също заплаши Финландия, че ако стане част от НАТО, то двустранните отношения между Москва и Хелзинки ще се сринат. По думите на Путин Финландия е направила "грешка" с доближаването си до НАТО.
НАТО е готова да засили гаранциите за сигурност на Финландия и Швеция преди приемането им за членки на пакта, по-специално като засили присъствието му в тези страни. Алиансът ще се опита да ускори процедурата по приемане, каза Йенс Столтенберг. Обявената кандидатура на Финландия и на Швеция за НАТО е доказателство, че "агресията не носи изгоди", добави той по повод руската инвазия в Украйна, подтикнала към тази стъпка двете страни.
Дебатът за членството на Финландия в Алианса се разгоря след нападението на Русия срещу Украйна, същевременно идеята за присъединяване към НАТО започна да получава все по-голямо одобрение - заради 1300-километровата граница между Русия и Финландия. Присъединяването на Финландия към НАТО "еднозначно" би представлявало заплаха за Русия, гласи оценката на ръководството в Москва. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви, че разширяването на военния съюз и доближаването на НАТО до руските граници "не би направило нашия континент по-стабилен и по-сигурен". С думата "еднозначно" говорителят на Кремъл отговори на въпроса дали Русия възприема присъединяването на Финландия към Алианса като заплаха.