Отидете към основна версия

1 786 31

Гърция ще купи изтребители Ф-35 от САЩ преди края на десетилетието

  • гърция-
  • ф-35-
  • кириакос мицотакис-
  • пентагон-
  • f-35

Премиерът Мицотакис е поставил пред американския президент и темата за засилващите се турски провокации в Източното Средиземноморие и в Егейско море, както и за кипърския въпрос

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Срещата снощи между гръцкия министър-председател Кириакос Мицотакис, който е на посещение в САЩ, и американския президент Джо Байдън намира широк отзвук в гръцките медии. Те отбелязват, че двамата са обсъдили широк кръг от въпроси от двустранен и международен интерес, но поставят особен акцент върху перспективата Гърция да придобие изтребители от пето поколение Ф-35 в обозримо бъдеще.

Според източници от гръцкото правителство, цитирани от АНА-МПА, гръцката страна е много удовлетворена от разговора между Мицотакис и Байдън. Те отбелязват, че гръцко-американските отношения са по-добри от всякога.

Разбираемо двамата лидери са се спрели подробно на кризата в Украйна, но и на начините, по които САЩ могат на практика да допринесат за освобождаването на Европа от зависимостта от руския природен газ.

В изявленията си, цитирани от „Катимерини“, Байдън е отбелязал, че с Мицотакис го „свързва лично приятелство“ и му е благодарил за „моралната, водеща роля, която е изиграла Гърция“ след началото на „варварската инвазия на Русия в Украйна“. От своя страна гръцкият премиер е казал, че „нашите две страни винаги се намират на правилната страна на историята и сега се изправяме единни срещу предизвикателството на нашествието на Русия в Украйна“.

Според източниците, на които се позовава АНА-МПА, голяма част от дискусията е била посветена на превръщането на Александруполис в регионален енергиен възел, както и на значителните американски инвестиции в Гърция. От своя страна Мицотакис е заявил желанието на страната си за разширяване на сътрудничеството със САЩ и в други сфери и е изразил надежда Байдън да успее да посети Гърция в близко бъдеще.

Гръцкият премиер е поставил пред американския президент и темата за засилващите се „турски провокации“ в Източното Средиземноморие и в Егейско море, както и за кипърския въпрос, като е подчертал, че за Гърция е неприемливо исканото от турската страна решение на проблема с две държави.

Централно значение в Гърция се отдава обаче на въпросите на сътрудничеството в сигурността, особено в контекста на подновеното и разширено през миналата седмица с ратификация на гръцкия парламент споразумение за взаимно отбранително сътрудничество между двете страни. Гръцките правителствени източници са потвърдили, че е решено изтребителят от пето поколение, който ще придобият гръцките военновъздушни сили, да бъде американският Ф-35. На срещата с Байдън Мицотакис е изразил желание Гърция да се присъедини към програмата за доставки на Ф-35, като е уточнил, че страната желае да купи една ескадрила преди края на десетилетието и по-конкретно след 2028 г., когато ще разполага с финансовите възможности за подобна покупка. Преди няколко дни компанията-производител „Локхийд Мартин“ от своя страна е изразила и писмено интерес за включване на Гърция към програмата, както и намерение да инвестира в гръцката отбранителна промишленост.

Информацията за предстоящата покупка на Ф-35 от Гърция беше потвърдена пред телевизия Скай и от говорителката на правителството Аристотелия Пелони, която съобщи, че Гърция скоро ще изпрати официално писмо до американската страна, с което да бъде поставено началото на процедурата по договаряне на условията.

„Катимерини“ съобщава, че на 23 май в Атина ще пристигне на планирано от по-рано посещение делегация на програмата на Пентагона за изтребителя Ф-16, която ще има разговори в гръцките ВВС и в министерството на отбраната. Цел на посещението е актуализиране на данните за цената и разполагаемостта на Ф-35 от производителя „Локхийд Мартин“.

На този етап се изчислява, че всеки Ф-35 струва около 80 млн. долара. В случай че бъдат предприети всички необходими стъпки, първият Ф-35 може да бъде доставен в Гърция през 2027 г., като по-вероятно е това да стане през 2028 или 2029 г. Междувременно трябва да бъдат направени необходимите инвестиции в инфраструктурата, от която се нуждаят изтребителите. Трите възможни бази, които се проучват за разполагане на изтребителите, са Лариса в Централна Гърция, Араксос на полуостров Пелопонес и Суда на остров Крит.

Разбира се, това не е единствената отбранителна програма, в която Гърция си сътрудничи със САЩ. Преди края на годината на Гърция ще бъдат предадени първите самолети Ф-16 Блок 70, а още през този месец се очаква да започне модернизацията на гръцките Ф-16 Блок 50. Атина и Вашингтон обсъждат и доставката на безпилотни летателни апарати „Ем Кю 9“ (MQ-9), амфибийни бронирани машини, както и друго въоръжение. Тези доставки ще бъдат конкретизирани по време на посещение на гръцкия министър на отбраната в САЩ вероятно в средата на юли.

На срещата си Мицотакис и Байдън са установили съгласие и по въпроса за намаляването на международните цени на природния газ чрез налагането на пределни цени. Двамата са се договорили още и да координират действията си с оглед на предстоящата решаваща среща на върха на ЕС в края на май. Според източниците от гръцкото правителство решение за поскъпването на природния газ може да бъде намерено или чрез използване на свободните ресурси от Фонда за възстановяване на ЕС, или чрез намеса на международните пазари чрез определяне на горна граница на цените.

Посещението на гръцкия премиер продължава и днес, когато той ще говори на съвместно заседание на американския Конгрес – обстоятелство, което се оценява в Гърция като голяма чест, особено в контекста на събитията, посветени на 200-годишнината от началото на Гръцката революция през 1821 г., голяма част от които бяха отложени заради пандемията от КОВИД-19.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 9 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: