Отидете към основна версия

2 528 29

Москва: През последните 24 часа са се предали още 771 души от блокираните в "Азовстал"

  • азов-
  • азовстал-
  • мариупол-
  • украйна-
  • русия

Преди началото на евакуациите Москва беше казала, че в бункери на територията на големия стоманодобивен завод са се окопали около 2500 души, а по информация от украински източници там е имало около 1000 души

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Повече от 770 от блокираните в стоманодобивния завод "Азовстал" в Мариупол бойци от полка "Азов" са се предали през последните 24 часа. Това предаде ТАСС, позовавайки се на информация от говорителя на министерството на отбраната на Русия Игор Конашенков.

"През последните 24 часа от блокирания металургичен комбинат "Азовстал" в Мариупол се предадоха в плен 771 бойци от националистическото подразделение "Азов". От 16 май общо в плен са се предали 1730 бойци, включително 80 ранени", каза Конашенков. Всички нуждаещи се от болнично лечение получават помощ в медицински учреждения в Новоазовск и Донецк, уточни той.

Повече от половината украински бойци, които бяха блокирани в стоманодобивния завод в Мариупол, вече се намират в плен, предаде ДПА, позовавайки се на изказване от днес на сепаратисткия лидер Денис Пушилин пред руска държавна телевизия.

Преди началото на евакуациите Москва беше казала, че в бункери на територията на големия стоманодобивен завод са се окопали около 2500 души, а по информация от украински източници там е имало около 1000 души, но твърденията не бяха подкрепени от независими източници, отбелязва ДПА. Все още не е ясно дали Москва ще се съгласи да да размени бойците за руски военнопленници, както се надяват украински официални представители.

Международният комитет на Червения кръст заяви, че е регистрирал "стотици" украински военнопленници, които са напуснали стоманодобивния завод "Азовстал" в Мариупол, предаде Асошиейтед прес. Той съобщи днес, че регистрациите на украинските военнопленници, сред които са били и стотици ранени бойци, са започнали във вторник по силата на споразумение между Русия и Украйна. Процесът на регистрация, който продължава и днес, включва записване на лични данни като име, дата на раждане и най-близък роднина, за да може Червеният кръст да поддържа връзка с роднините на военнопленниците. Организацията цитира правила от Женевската конвенция, според които на Червения кръст трябва да бъде позволено да разговаря с военнопленниците "без свидетели" и да ги посещава без "неоснователни ограничения".

Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 27 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: