Арктическият регион се превръща в международен театър на военните действия, това е много тревожна тенденция. „Виждаме как международната военна активност нараства във високите географски ширини. Настъпва интернационализация на военната дейност. Това, разбира се, е много тревожна тенденция - превръщането на арктическия регион в международна арена на военни действия. Не може да не се притесняваме за това“, казва Николай Корчунов, специален посланик на руското външно министерство, председател на Комитета на висшите служители на Арктическия съвет, коментирайки въпроса за присъединяването на Швеция и Финландия към НАТО.
„Традиционната политика на Финландия и Швеция, политиката на неприсъединяване към военните съюзи, отдавна създаде солидна основа за поддържане на мира и стабилността във високите ширини. Потенциално присъединяването на тези страни към НАТО е малко вероятно да помогне за постигането на тази цел“, каза Корчунов.
На 18 май Финландия и Швеция предадоха на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг молби за присъединяване към Алианса.
Русия многократно е отбелязвала, че НАТО е насочена към конфронтация. Прессекретарят на президента на Руската федерация Дмитрий Песков заяви, че по-нататъшното разширяване на Алианса няма да донесе по-голяма сигурност на Европа. НАТО има агресивен характер. В същото време той отбеляза, че не смята влизането на Швеция и Финландия в НАТО за екзистенциална заплаха за Русия. Руският президент Владимир Путин в разговор с финландския си колега Саули Ниинистьо отбеляза, че изоставянето на традиционната политика на военен неутралитет би било погрешно, тъй като няма заплахи за сигурността на Финландия. Според него, промяната във външната политика на страната може да се отрази негативно на руско-финландските отношения, които дълги години се градят в духа на добросъседство и партньорско сътрудничество и са взаимно изгодни.