Отидете към основна версия

1 933 21

Кое тласна скандинавска държава към отбранителната политика на ЕС

  • дания-
  • ес-
  • отбрана

Дания ще се присъедини към отбранителната политика на Европейския съюз след референдум

Снимка: ЕРА/БГНЕС

Дания ще се присъедини към отбранителната политика на Европейския съюз след референдум на 8 юни, показват окончателните резултати от вота, което е най-новата промяна сред скандинавските страни за задълбочаване на връзките в областта на отбраната в отговор на нахлуването на Русия в Украйна, констатира Ройтерс.

Дания е единственият член на ЕС, който не е част от политиката за отбрана и сигурност на блока. Проведеният референдум отбелязва първия път, когато правителство успява да премахне едно от няколкото изключения, осигурени на референдума от 1993 г. за Договора от Маастрихт.

Окончателните резултати показаха, че почти 67 процента от гласоподавателите са подкрепили отмяната на изключването на страната от така наречената Политика на обща сигурност и отбрана на ЕС (ПОСО), което беше най-голямата регистрирана подкрепа за подкрепа в Дания на референдум по въпрос от политиката на ЕС.

Около 33 процента от гласувалите датчани се обявиха против.

Гласуването за премахване на непричастността на датчаните към отбранителната политика на Евросъюза е победа за привържениците на по-широкото сътрудничество с ЕС, докато тези, които са против, твърдят, че пактът за отбрана на ЕС е обременен от бюрокрация и че участието на Дания във военни операции на ЕС ще струва твърде скъпо. По данни на ЦРУ от 2021 г. датските въоръжени сили имат 17 000 души активен личен състав (9000 души пехота, 3000 души във ВМС, 3000 души във ВВС, 2000 души имат други задачи). Военният бюджет на страната през 2021 г. е 1,4 процента от БВП и е над 5,2 млрд. долара.

"Изпратихме сигнал до нашите съюзници в НАТО, в Европа. Изпратихме и ясен сигнал на (руския президент Владимир) Путин", заяви премиерката Мете Фредериксен, след като повечето гласове бяха преброени.

"Когато Путин нахлуе в свободна и независима страна, когато Путин заплашва мира и стабилността, всички ние сближаваме още повече един с друг", каза Фредериксен.

"Когато на нашия континент отново има война, тогава не можеш да бъдеш неутрален“, допълни Фредериксен в реч след излизането на резултатите от референдума, посочва „Политико“. Датската премиерка отбеляза, че веднага към Копенхаген са заваляли послания от нейни колеги от чужбина, приветстващи резултата.

Едно от тях беше на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която заяви в Tуитър, че приветства "силното послание за ангажираност към нашата обща сигурност, изпратено от датския народ днес", и добави, че както Дания, така и ЕС ще "извлекат полза от това решение".

Въпреки че резултатът от референдума няма да има големи практически последствия за Европейския съюз, на него се гледа позитивно в Брюксел, цитира Ройтерс Кристин Нисен, изследователка в Датския институт за международни изследвания. "Това е част от общата тенденция в момента на сближаване на страните", каза Нисен.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 14 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания