Отидете към основна версия

3 711 19

Съветските жертви на нацизма: какво пише за тях в германските архиви

  • нацисти-
  • нацизъм-
  • ссср-
  • жертви-
  • втора световна война-
  • война-
  • жертви на нацизма-
  • военнопрестъпници-
  • архиви

В Германия специализирани сайтове предлагат помощ

Снимка: Shutterstock

Портал за изплащането на компенсации

Наред с репарациите за Израел и за други държави, след войната Германия е възстановявала щетите и е изплащала, или продължава да изплаща компенсации на жертви на Холокоста, на бивши концлагеристи и други пострадали - на обща стойност над 70 милиарда евро. От началото на юни 2022 работи тематичният портал Wiedergutmachung, който обединява всички данни от германските архиви, отнасящи се до изплащането на компенсации на семействата на жертвите на националсоциализма.

Предстои в този портал, създаден с помощта и на Федералния архив на Германия, да бъдат публикувани милиони цифровизирани документи от различни министерства, съдилища и ведомства. За целта германското министерство на финансите е отделило 6,7 милиона евро. Платформата е предназначена не само за научни изследвания, но и за потомците на пострадалите, които могат да намерят там ценна, а нерядко и неизвестна до момента информация.

Архивите Аролзен

Архивите Аролзен - на Центъра за документация на преследванията по време на нацизма - разполага с над 30 милиона документи, отнасящи се до съдбата на почти 17 милиона души. Това е най-големият архив от този вид в света. Той дава възможност безплатно да се получи информация за тези, които са били в концлагери, в гета, в трудови лагери, в затворите на Гестапо. По думите на сътрудниците на архива, който се намира в Бад Аролзен в провинция Хесен, напоследък броят на запитванията нараства.

Службата за издирвания на Червения кръст

Службата за издирвания на Германския червен кръст помага да се изяснят съдбите на хората, изчезнали безследно по време на Втората световна война, на военнопленниците, на затворниците от специалните лагери в бившата съветска окупационна зона. В централната картотека с имена на тази организация има към 50 милиона цифровизирани досиета.

Работата на издирвателната служба се финансира от германското министерство на вътрешните работи. Всяко пето питане бива удовлетворено, информират оттам.

Бази данни за съветски военнопленници

По време на Втората световна война над пет милиона съветски войници попадат в германски плен. Почти три милиона от тях умират от глад, болести или са разстреляни. На портала „Съветски военни мемориали" има неограничен достъп до информацията за над 4000 погребани и за паметниците, посветени на съветски жертви от Втората световна война във всички региони на Германия. Те са отбелязани на интерактивна карта. Проектът е съвместен на музея „Берлин-Карлсхорст" и на посолството на Русия в Германия.

Възможност да се изясни съдбата на червеноармейците, както и на цивилните граждани, загинали в лагерите на територията на Третия райх, помага и Центърът за документация в Дрезден. В продължение на 16 години са били анализирани много документи от архивите на ФРГ и на бившия СССР, има поименен азбучен списък на руски. Налична е и интерактивна карта на погребаните съветски граждани в Саксония.

Информация за принудителния труд

От 1939-а до 1945-а година в Третия райх принудителен труд са полагали над 12 милиона души от цяла Европа. Повечето са били от Полша, Беларус, Русия и Украйна и са били експлоатирани в промишлеността, селското стопанство и в комуналните услуги.

Информация по този въпрос може да бъде намерена в онлайн-архива, създаден от фондацията „Памет, отговорност и бъдеще" съвместно с Берлинския свободен университет и с Германския исторически музей. Той съдържа видео- и аудиоинтервюта с тези, които са били принуждавани да работят за Нацистка Германия - включва историите на 600 бивши работници от 26 страни, работили принудително в Третия райх.

Автор: Янина Мороз

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 11 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: