Отидете към основна версия

1 894 12

Ковачевски: Позицията ни в Брюксел по френското предложение беше ясна и конкретна

  • северна македония-
  • димитър ковачевски-
  • стево пендаровски-
  • европейски съюз-
  • българия

По думите на премиера и в момента продължават преговорите на ниво министерства на външните работи, но страната ясно е посочила своите условия, при които би приела преговорната рамка

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Преговорите с България и предложението на френското председателство за преговорна рамка на Република Северна Македония бяха сред основните питания към премиера на страната Димитър Ковачевски по време на днешното заседание на парламента.

По думите му и в момента продължават преговорите на ниво министерства на външните работи, но страната ясно е посочила своите условия, при които би приела преговорната рамка.

„За мен, за президента, за коалиционните партньори и за гражданите не са приемливи идеи, които не показват ясна защита на македонския език и идентичност. Повтарям пред вас, че историческите въпроси не могат да бъдат критерий за рамката на преговорите в преговорите с ЕС или която и да е организация. Преговорите с ЕС трябва да започнат с междуправителствена конференция, преди да бъдат въведени изменения в Конституцията, които да включват черногорци, хървати или българи в преамбюла. И ЕС, и България ще трябва да дадат гаранции, че няма да има други изисквания по отношение на нашите интеграционни процеси. Ако е така, ние сме готови да преговаряме. Като всяка друга държава, ние трябва да влезем в ЕС с всичките си различия, които ще бъдат уважавани, както ние уважаваме различията на другите хора“, каза Ковачевски.

На реплика на депутата от опозицията Александър Николоски дали ще подаде оставка, защото Република Северна Македония „е изправена пред национална катастрофа“ заради предложението на френското председателство за решаване на спора с България, което „уврежда националните интереси“, Ковачевски отбеляза, че отговорът му за искането за предсрочни избори от страна на опозицията е отрицателен, а позицията на страната по предложението, която той е изразил в Брюксел е „ясна и конкретна“.

„През изминалия период, в съответствие с резолюциите, приети в този парламент, министрите, независимо от тяхната етническа принадлежност, са изразявали такова отношение пред нашите европейски и натовски партньори. В Резолюцията на Европейската народна партия обаче има отричане на самоличността на македонския народ и там присъстваше висшата делегация на ВМРО-ДПНЕ, но не видяхме от вас изявление, което изразява несъгласие. Ние защитаваме интересите си пред 27 държави от ЕС, а вие не се изказахте. Лесно е да се защитават националните интереси у дома, ние в Брюксел казахме това, което трябваше да се каже, без да обидим никого, нито у нас, нито в чужбина“, каза Ковачевски.

По думите ме Република Северна Македония уважава всички етнически, религиозни и други различия, повтори отново, че 45 процента от законодателството е хармонизирано с европейското, което е по-голям процент, отколкото на някои държави, които вече преговарят с ЕС.

Ковачевски отхвърли идеята на бившия министър на външните работи, сега председател на комисията по външна политика Антонио Милошоски, да бъде свикано разширено заседание на тази комисия, в което да бъдат поканени и бившият премиер Зоран Заев и бившият министър на външните работи Никола Димитров, който в последните дни произнася едни от най-острите критики към наследника си Буяр Османи. „Ако е така, да поканим и предишните премиери и външни министри, въпреки че има един премиер, който е извън страната“, контрира Ковачевски, визирайки Никола Груевски, чийто министър беше Антонио Милошоски, и който има няколко присъди в страната, а от години емигрира в Унгария.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 9 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: