Отидете към основна версия

2 353 59

Петков: През август азерският газ ще потече по Междусистемната газова връзка Гърция-България

  • кирил петков-
  • август-
  • азерски газ-
  • гърция-
  • българия

Завъртяхме крана. Вече в тези тръби има газ, налягането е високо, допълни премиерът в оставка 

Снимка: ICGB

През следващия месец азерският газ ще потече по Междусистемната газова връзка Гърция-България. Това заяви министър-председателят в оставка Кирил Петков, след като участва в официалната церемония по повод приключването на строителството на интерконектора (IGB).

„Завъртяхме крана. Вече в тези тръби има газ, налягането е високо. И очакваме последните няколко стъпки със софтуерния контрол. Всичко е инсталирано и готово. Чакаме Акт 16 да бъде приготвен и реално очаквам в следващия месец края и началото на август азерският газ вече да тече”, каза Петков, цитиран от Нова телевизия.

Събитието се състоя в района на град Комотини, където заедно с премиерите на България и Гърция е и министърът на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазов.
"Успяхме да прекараме 1 млрд. кубични метра на година газ, който вече тече по другия обход на Неа Месемврия, с което доказахме, че през цялото това време е можело този газ да влиза в България, просто някой беше подписал анекс миналата есен, който нямаше нищо общо с българския интерес”, добави Петков.

„Показахме, че когато от 10 години се говори за един проект и когато двама министър-председатели са го взели като първи приоритет, защото ние наистина говорихме всяка седмица с Кириакос и си давахме отчети, буквално бяхме като мениджъри на проекта, ние успяхме да го завършим в срок”, каза още той.

Запитан какви количества получаваме в момента от Азербайджан и на каква цена, премиерът в оставка отговори: „В момента получаваме пълния си обем газ по договор на цена, която е равна с тази на „Газпром”. Когато се отвори връзката, цената пада на една трета от това”.

На въпрос дали България е в газова криза, той отговори: „Не, единственият голям проблем в момента е, че влизаме в политическа криза. Тя ни вкарва в трудност с преговорите ни с нашите партньори, които не знаят реално едно следващо правителство какво би направило във връзка с плащане в рубли или не плащане в такова. Затова всички тези неща в момента са неясни и затова нашите партньори, включително и съседните страни, през които газът трябва да мине, изчакват да видят какво ще се случи”.

„Няма шанс България да остане без газ в средата на август. Имахме много ясен план какво да направим. От там нататък, ако това правителство бъде сменено със служебно, отговорността отива изцяло при него”, добави той.
„Днес е един много важен момент за Комотини, Гърция и България”, каза министър-председателят на Гърция Кирякос Мицотакис.

„Този момент е важен за Балканите и Европа, защото тук след малко няма да направим церемония просто за пускането на един газопровод, а на проект, който сближава Гърция и България”, каза премиерът на Гърция. Той припомни, че проектът е стартирал през 2009 г., когато двете страни подписаха меморандум за сътрудничество, а парламентите го характеризираха като обект от национално значение. Приключването му днес, въпреки трудностите, през които преминахме, показва голямото му значение днес. Това е един тласък на общата европейска цел за енергийна диверсификация, допълни Мицотакис.
Газовата връзка ще свърже газопреносните мрежи на двете съседни държави, осигурявайки достъп на България до Южния газов коридор и до редица нови източници на природен газ.

Реализацията на проекта, започнат преди близо 12 години, приключва успешно, след като получи тласък през последните шест месеца, отбелязват от правителствената пресслужба. Към началото на юли основните строителни дейности са завършени, уверяват от българското правителство, което постави изграждането на интерконектора като акцент още в началото на своето управление. Аргументът на управляващите е, че връзката трябва да допринесе за енергийната независимост и сигурност на България.

Линейната част е изпълнена изцяло. Всички тръби са заварени, положени, зарити и хидротествани. Преминалите хидравлични изпитания гарантират, че съоръжението има необходимата якост, отговаря на всички стандарти за бранша и е качествено изградено, увериха от правителствената пресслужба.

Въвеждането в търговска експлоатация на интерконектора Гърция – България ще се реализира след приключване на задължителните административни процедури, като до тогава страната ни ще получава в пълен обем договорените количества азерски газ на временната точка на доставка – Неа Месемврия.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 26 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: