Основната цел на Сърбия е да стане транзитна държава и да гарантира стабилността на доставките на газ в региона. „Целта е Сърбия да стане транзитна страна, а връзката в газовия сектор с други страни в региона ще осигури стабилност на доставките на този енергиен източник. Това означава стабилност на системата, политическа сила и допълнителни приходи от транзит. Целта е да се свържем с Румъния, Северна Македония, Хърватия, Босна и Херцеговина и не само за газ, но и за мрежата за високо напрежение“, каза вицепремиера и министър на минното дело и енергетиката на републиката Зорана Михайлович.
Сърбия е подписала споразумение за доставка на 2 милиарда кубически метра газ с Русия, има възможност за използване на газово хранилище за 500 милиона кубически метра в Унгария, както и запаси в сръбската част на Банатски ПГХ Двор. Министърът подчерта, че през септември следващата година ще бъде завършен интерконекторът с България, което ще даде възможност да се получава газ от Азербайджан, с ресорното министерство на което има подписано споразумение за сътрудничество. Освен това "се водят преговори за закупуване на газ за следващата година от LNG терминал в Гърция или от друг доставчик".
На 1 януари тази година "Газпром" започна да доставя газ за Сърбия по нов маршрут. Газът се транспортира от Русия по морския газопровод „Турски поток“ и по-нататък през Турция. След това през националната газопреносна система на България влиза в Сърбия.
На 29 май президентът на Сърбия Александър Вучич заяви, че по време на телефонни разговори с президента на Русия Владимир Путин е постигнал съгласие по основните въпроси на газовия договор. По думите му договорът ще бъде сключен за три години, като цената на газа ще се изчислява по петролната формула, което означава от 310 до 408 долара за 1000 куб. м. Вучич отбеляза, че тази цена е най-добрата в Европа, но въпросът за закупуване на още 800 милиона кубически метра газ остава открит.