Отидете към основна версия

2 693 28

Ирак иска да криминализира еднополовите връзки

  • гейове-
  • ирак-
  • мюсюлмани-
  • хомосексуалисти-
  • еднополови бракове-
  • брак-
  • лгбт

Иракските политици искат да криминализират хомосексуалността - като повечето държави в Близкия изток

Снимка: БГНЕС/ EPA

Повечето хора около него нямали представа, че той се идентифицира като гей, разказва пред ДВ един 20-годишен иракски студент. И добавя, че животът в град Наджаф, в южната част на страната, е относително консервативен, а за него лично – и опасен.

„Веднъж бях облякъл розова риза и започнаха да ме унижават само заради това“, разказва Хайден, чието истинско име не публикуваме, за да го опазим от посегателства. „Хората са унижавани и дори убивани, само защото не изглеждат като другите“, добавя младежът.

Нов закон ще криминализира хомосексуалността

Хайден обяснява, че за ЛГБТИ общността в Ирак нещата се влошават. Хората от тази общност всекидневно са подложени на агресия и унижения, при това още преди приемането на нов закон, с който правителството планира да криминализира хомосексуалността.

Засега Ирак е една от трите арабски държави в Близкия изток, които не забраняват изрично еднополовия секс. Другите две са Йордания и Бахрейн. В останалия арабски свят еднополовите връзки са забранени, като наказанията варират между глоби и дългогодишно лишаване от свобода, а в Саудитска Арабия хомосексуалните са заплашени дори от смъртно наказание.

Ареф ал Хамами, депутат в Иракския парламент, смята, че законът ще бъде приет, въпреки критиката от страна на местни и международни групи за защита на човешките права. „Ние сме мюсюлманска страна със своите обичаи и традиции. А ислямът забранява подобни действия“, казва той пред ДВ.

Законите, криминализиращи еднополовите връзки всъщност са внос от Европа

В Близкия изток често ще чуете точно този аргумент: че хомосексуалността не е част от тамошната култура. Но той е доста съмнителен. Точно както Библията, и Коранът на няколко пъти споменава хомосексуалността с осъдителен тон. Но отвъд религиозното осъждане, еднополовите сексуални отношения редовно се срещат в тамошните поезия и изкуство..

Редица изследователи дори твърдят, че векове наред арабската култура е била много по-толерантна към еднополовата интимност в сравнение с европейската. Положението обаче се променило в края на 19 и през 20 век. Викторианството разпространява идеята, че сексуалните наслади са греховни и срамни, а през 1885 година тъкмо британците приемат един от първите закони, инкриминиращи секса между мъже.

Арабите усърдно започват да усвояват консервативните европейски нагласи. Харвардският преподавател Султан Аламер разказва за един арабски пътешественик, посетил Париж в началото на 19 век, който бил възхитен от това, че французите не одобряват любовта между млади мъже и не я възпяват в поезията си.

Така предишната толерантност към хомосексуалността и поезията, възпяваща мъжката красота, постепенно започнали да изглеждат нещо нецивилизовано. Първите закони, забраняващи еднополовите връзки в Близкия изток, били приети като европейски внос, защото в европейските колонии се практикували европейските юридически норми.

Културна война

Днес повечето закони, които забраняват хомосексуалността в региона, се аргументират с религията, но независимо от това част от тях продължават да се коренят в британското законодателство, пренесено и в колониите на Британската империя. Това важи за Судан и Египет, например. И дори когато бившите колонизатори декриминализират хомосексуалността, бившите им колонии запазват забраните.

Еднополовите сексуални връзки се превръщат в „културна война“, смята Катерина Малакура, професор по международни отношения в реномираното Лондонско училище по икономика. „В Близкия изток отъждествяват хетеросексуалността с историческата автентичност, но това противоречи на историческите факти“, пише тя.

Според нея авторитарните правителства и религиозните фундаменталисти насъскват обществото срещу ЛГБТИ-общността само за да се задържат на власт, преструвайки се, че опазват „автентичната“ култура.

Закони, които да отвлекат вниманието

Положението на ЛГБТИ-общността в редица близкоизточни държави дори се влошава. „В момента в целия регион се е надигнала вълна на хомофобия и трансфобия“, казва професор Андрю Делатола от университета в Лийдс. В тази тенденция се вписва кампанията в Саудитска Арабия за изваждане от търговската мрежа на всички детски играчки с цветовете на дъгата, заплахите на войнствени християнски групи срещу ЛГБТИ-общността в Ливан и една онлайн кампания в Египет, която иска да убеди хората, че съществуват само два пола.

„Според много социално консервативни хора съществува заплаха за моралните ценности, на които те се уповават“, казва професор Делатола. А неговият колега Султан Аламер пише, че на този фон редица авторитарни арабски лидери подменят изискването за демократична легитимност с претенцията да бъдат морален авторитет. „През последните пет десетилетия това се използва, за да се регулира религията и например да бъдат поставени в подчинение арабските жени“, пише той.

Правозащитниците са разтревожени от случващото се в Ирак. „Политици, които се провалиха в опита си да управляват държавните дела, сега отклоняват вниманието на хората със закони, които имат голям отзвук сред обществото“, твърди Сам, консултант в първата иракска национална организация на ЛГБТИ.

Той има предвид и редица други закони в Ирак – например срещу порнографията, за родителския надзор или пък срещу нормализацията на отношенията с Израел. „Ирак живее в сянката на една политическа класа, която се провали в опита си да състави правителство и сега иска да прикрие собствената си корумпираност. Прави го, като заблуждава хората, че тези закони опазват принципите на исляма“, казва още Сам, чието пълно име запазваме в тайна от съображения за сигурност.

Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 37 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Афганистан, Новини Албания