Въпреки високите температури, камиончето, продаващо сладолед пред Линкълн Мемориъл във Вашингтон, не се радва на особен интерес. Повечето туристи не си купуват сладолед - една топка струва седем долара.
Двойка туристи от Ню Йорк не могат да повярват. "Инфлацията прави цените абсолютно неадекватни", казва мъжът.
На годишна база цените в САЩ се покачиха с 9,1% през месец юни. Поскъпването се усеща най-вече в цените на храните и енергията. "Инфлацията в САЩ беше много ниска от 1980-те години насам”, казва Нийл Сондърс от компанията за икономически анализи Global Data. "В някои случаи дори сме отбелязвали дефлация - т.е. намаление на цените. Това е резултат от глобализацията, оптимизираните вериги за доставки и напредъка в производството на торове и храни." Затова и поскъпването на стоките в САЩ в момента представлява още по-голям шок за потребителите, обяснява Сондърс. "Не са свикнали на такова нещо”.
"Данък Путин"
Инфлацията в Съединените щати сега е толкова висока, колкото в началото на 80-те години на миналия век. И това въпреки факта, че Федералният резерв на САЩ вече повиши основните лихвени проценти два пъти тази година и обяви по-нататъшни стъпки за повторното им повишаване.
От седмици президентът на САЩ Джо Байдън непрекъснато подчертава: Борбата с инфлацията е най-важният му приоритет в областта на икономическата политика. По време на своя реч в Лос Анджелис през юни Байдън нарече покачването на цените на храните и горивата "Данък Путин”. С това той демонстрира, че според него причините за инфлацията са извън САЩ.
Повечето икономисти са съгласни с американския президент. Според тях сред причините за покачването на цените са последиците от пандемията и нарушените вериги за доставки в световен мащаб, но най-вече руската агресивна война в Украйна. "Не е съвсем справедливо да се обвинява администрацията на Байдън за високите цени", казва анализаторът Сондърс. Той отбелязва, че навсякъде по света инфлацията е висока. "Президент на САЩ е важен пост, но не толкова важен, че да можеш да влияеш на инфлационните нива по света."
Основна тема в предизборната кампания
За републиканците и консервативни медии постоянно растящите цени са идеално оръжие срещу демократите по време на предизборната кампания. По-малко от четири месеца преди междинните избори те с удоволствие се възползват от темата. Двете им основни обвинения: първо, Байдън и демократическата партия отричали, че инфлацията изобщо е проблем, и второ - останали са безучастни.
"Хората не се интересуват защо цените се покачват", казва водещият на "Фокс Нюз" Джеси Уотърс. "Хората искат да знаят кога цените ще паднат! Президентът просто казва: "Не е моя вина, работим по въпроса." Но това не е вярно!"
Правителството на САЩ не е съгласно с обвиненията. От Белия дом посочват като положителен пример преговорите на Байдън с пристанищни оператори и логистични компании за решаване на проблемите при веригите за доставки. Според тях друга стъпка в правилната посока е освобождаването на част от петролните резерви, което администрацията на Байдън предприе, за да намали цените. Всъщност цените на горивата в САЩ напоследък чувствително намаляха.
Сладоледът пред Линкълн Мемориъл във Вашингтон обаче е все така скъп. Двойката от Ню Йорк трябва да си подели една топка. "Седем долара за двама, 3,50 на човек. Надявам се поне това да е най-вкусният сладолед някога."
Автор: Щефан Вурцел