29 Юли, 2022 13:57 40 454 33

Китай: лоши новини една след друга

  • инфлация-
  • жилища-
  • китай-
  • криза-
  • икономика-
  • път на коприната-
  • лоши новини-
  • александър гьорлах

Ще успее ли Пекин да тушира напрежението?

Китай: лоши новини една след друга - 1
Снимка: Shutterstock

Събитията буквално се трупат: стотици хиляди са спрели да плащат вноските за апартаментите, в които някога са искали да се нанесат. В Китай не е необичайно да се изплаща имот още, докато той се изгражда. Но поради голямата задлъжнялост на няколко строителни предприемачи, финансирали проектите си с изгодни заеми, в момента не е ясно дали тези апартаменти изобщо някога ще бъдат завършени.

В провинция Хънан пък бяха измамени стотици хиляди вложители. Четири банки привлекли хора от цялата Народна република с високи лихвени проценти, но парите били инвестирани с висок риск. Сега депозитите на стойност шест милиарда долара ги няма и от април насам не е изплатено нищо. Собствениците на депозитите протестират от две седмици пред сградите на банките в Хънан. Полицията прилага срещу тях насилие, тъй като публичните протести в Китай са забранени. Фактът, че демонстрантите носеха китайски знамена, за да демонстрират патриотизма си, не им помогна. В същото време те скандираха, че за измамата са отговорни местните власти.

Рисковете около "Новия път на коприната"

Поредната лоша новина не закъсня: все повече заеми, отпуснати от Пекин в рамките на инициативата за "Новия път на коприната", вече не могат да бъдат обслужвани. От 2013-а година насам Китай е инвестирал около 840 милиарда долара в изграждането на пътища, пристанища, язовири и електроцентрали по цял свят. С този "проект на века", както го определи китайският лидер Си Дзинпин, Пекин преследва преди всичко политически цели, а не икономически. Поради това много заеми бяха отпуснати на базата и на политически, а не само на икономически критерии. Програмата е повече от смела с оглед на поетите рискове. Сега въпросът е дали Пекин не е направил грешка с тази глобална инициатива.

По данни на "Файненшъл Таймс" все повече държави искат от Пекин да просрочи заемите им, защото не могат да ги изплащат. Пандемията върна много икономики в Азия, Африка и Латинска Америка години назад. Вероятно това е още една причина, поради която през 2020-а и 2021-а година трябваше да бъдат предоговорени заеми на стойност около 52 милиарда долара. Има данни, че през 2019-а те са били много по-малко - 16 милиарда. Според проучване на базирания в Ню Йорк изследователски институт "Родиум" в момента на риск са изложени 118 милиарда евро, което представлява 16 процента от всички заеми.

За да запълни кредитните дупки на своите длъжници, Китай отпуска нови заеми, като по този начин увеличава собствения си проблем. Нарастващите лихви в световен мащаб увеличават вероятността все повече длъжници в по-бедните южни части на света да изпаднат в несъстоятелност. Най-късно тогава последиците ще се усетят и в Северното полукълбо. По-добре да не си представяме какво ще причини тройната криза - на банките, имотния сектор и кредитите - на самия Китай. Това ще разклати социалната стабилност и властта на Комунистическата партия.

Ще успее ли Пекин да тушира напрежението?

И докато кредитната криза е предизвикана от външната политика и политиката за сигурност, останалите са домашно производство: доскоро секторите на недвижимите имоти и на банковото дело в Китай бяха слабо регулирани, което доведе до прекомерно кредитиране и манипулации. През изминалата година властта в Пекин се опита да консолидира сектора на недвижимите имоти с по-строги правила, което обаче бе направено с цел да се разшири надмощието на партията, разполагаща с дялове в компаниите, а не за защита на гражданите.

Сега Си Дзинпин няма друг избор, освен да компенсира хората, които са били измамени. 400-те хиляди вложители в Хънан ще получат по около 7400 долара. Но тези пари няма да са достатъчни, за да успокоят недоволството. За Си Дзинпин и неговата номенклатура протестите, които в момента избухват в цялата страна, са новост. Новото е, че хората не се интересуват от последиците, с които се сблъскват заради недоволството си. Уважението към правителството се е изпарило, след като стана ясно, че властите в провинция Хънан са използвали мобилното приложение за коронавирус, за да спрат хората да протестират.

Корупцията и лошото стопанисване процъфтяват

Си Дзинпин дойде на власт през 2013-а година с обещанието да се пребори с корупцията. Още тогава той беше обвинен, че е използвал своята антикорупционна кампания, за да вкара политическите си противници в затвора. Десет години по-късно корупцията и лошото стопанисване продължават да процъфтяват. В момента равносметката за Си изглежда така: Народната република страда заради ефектите от правителствената стратегия за нула Ковид инфекции: веригите за доставки са прекъснати, затворени са цели индустриални зони. Икономическите данни са се влошили, младежката безработица е 18,4 процента - най-високата от много време насам.

Жилищата в Китай бяха смятани от средната класа за естествен инвестиционен пазар - затова цените не спираха да растат. Строителните предприемачи можеха да се финансират евтино и да строят все повече имоти на кредит. Сега те губят стойността си с всяка изминала минута. Там, където състоянието е унищожено, има опасност от безработица и обедняване, а протестите не закъсняват. В момента Си изглежда смята да реши всички проблеми с пари. Въпреки това, с оглед на гигантския финансов ресурс, който може да погълне тройната криза в Китай, не е изключено да прибегне до насилие срещу населението. Във всеки случай средната класа, чиято социална сигурност е застрашена, може да отприщи протести, каквито страната не е виждала от 1989-а година насам.

Александър Гьорлах е старши научен сътрудник в Съвета за етика в международните отношения "Карнеги" и научен сътрудник в Института за интернет към Оксфордския университет. Живял е в Тайван и Хонконг.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 68 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Обичат да клонират

    78 33 Отговор
    Само в САЩ всичко е под контрол, свободата, равенството и законите поддържат мирът и благоденствието.

    Коментиран от #24

  • 2 Рап

    87 87 Отговор
    Нищо ново! Там където има еднолично управление има и корупция в големи размери!Корупция има навсякъде,но в Китай и Русия е най голяма!

    Коментиран от #33

  • 3 Митю

    75 14 Отговор
    Прочетете само последното изречение: живял в Тайван...

    Коментиран от #4, #27

  • 4 ако

    25 26 Отговор

    До коментар #3 от "Митю":

    само това си прочел, не си прави изобщо труда да "четеш" новини

    Коментиран от #9

  • 5 нео

    73 1 Отговор
    Спрели да плащат вноските за апартаментите си , това е втората икономика в света . В България цените на апартаментите не са спирали да се вдигат , но веселото предсои . Руснаците масово си продават ваканционните апартаменти , лихвите се качват , кеша пак ще е ценен !
  • 6 Страничен

    45 6 Отговор
    Стотици хиляди там са шепа хора!
  • 7 Гост

    63 5 Отговор
    Китайците тепърва ще разберат защо Европа и САЩ спряха да инвестират в Судан, Боливия и Танзания примерно… Да Китай е диктатура, но работлива, онези не са
  • 8 Явно DW

    58 15 Отговор
    не знаят българската приказка за лъжливото овчарче и продължават с лъжливите писанки, които не се отразяват от повечето българи.
  • 9 Няма и смисъл

    61 22 Отговор

    До коментар #4 от "ако":

    загуба на време е. САЩ исаните и еврогейтаците губят в целия свят и се чудят какви простотии да измислят. А, и източника драйфче зеле просто кърти с лъжи.
  • 10 Голем смех

    45 43 Отговор
    Фактът, че държавата се управлява от комунисти, я прави обречена.

    Коментиран от #12

  • 11 Китаист

    27 9 Отговор
    Гьорлах,клети Гьорлах!Намалете нулите бре,че сте мнооого смешни!
  • 12 Тарикат

    30 7 Отговор

    До коментар #10 от "Голем смех":

    Да не ти замръзне усмивката през зимата.

    Коментиран от #16

  • 13 Дъртият ▶️▶️▶️▶️🔼1️⃣🅾️1️⃣⏺⏺⏺⏺⏺

    13 2 Отговор
    По една заплата на великия китайски народ.
  • 14 Бахур 1.01

    35 5 Отговор
    Въпросните парички са били вложени в типична измамна схема - ала пирамидална структура. Единият от тарторите духнал със голяма част от сумата.
    Вложителите били привлечени от измамно голяма лихва - 4 %. При нулеви в повечето институции. Логично е да е измама. Ясно е, че няма как държавата да им изплати всичко вложено. Нещо - да. Нищо ново под слънцето.
    Да не припомням българската крипто-царица, Ружа, колко отмъкна.
    Колкото до външната задлъжнялост - дойче зеле да не се притеснява прекомерно. Китай успява да си върне тези си инвестиции с обезпечения в земя, наем на инфраструктура и прочие подобни практики.
    Зелето по-добре да погледне какво се случва в Ойропата. Спират отоплението, топлата вода и осветлението (външното) в обществени сгради. Фермери и превозвачи протестират. Пестят от тока на светофари. Икономикста е на прага на колапс...
  • 15 Сто

    39 8 Отговор
    Какво са 6 милиарда за Китай
    Изгубих интерес да чета повече
  • 16 Русофоб

    22 31 Отговор

    До коментар #12 от "Тарикат":

    Що ,ти като си пуснеш руското телевидение и ти покажат клонинга на Джуджето ще ти стане по-топло на душата като изпратят рублите от Масква ще можеш да ги залепиш по стените и да сияешот радост!
  • 17 Малчо

    38 8 Отговор
    Навсякъде е зле, само тук цъфтиме и връзваме. Чакам с нетърпение зимата, за да видя края на нашата утопия. Само се питам дали за политиците, лекарите и журналистите ще има отделни стълбове (който схванал, схванал, с другите ще се видим зимата).

    Коментиран от #18, #20

  • 18 Световно маке

    28 4 Отговор

    До коментар #17 от "Малчо":

    Нещастието на Си Дзи Пин е че не прокара Пътя на коприната до Великата македонска империя. Сега щяха да имат огромен пазар, политически имидж, сигурна военна защита и световен футбол!
  • 19 Бил Гет

    18 6 Отговор
    Абе Дончовци , един наем джермани гони 2000 евро бе Дончовци.
  • 20 Митака

    22 2 Отговор

    До коментар #17 от "Малчо":

    Добре казано, но дали ще стигнат стълбовете?
  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 Кажи нещо

    25 7 Отговор
    Западнаъа пропаганда няма да спре Китай да се превърне в първа сила.

    Коментиран от #28

  • 23 Джо

    4 10 Отговор
    Има начин за излизане, нарича се "лудият Иван"-атакуват Русия и започват война. Тогава никой няма да му пука за банките.
  • 24 Один

    8 18 Отговор

    До коментар #1 от "Обичат да клонират":

    И за това пред посолствата им има опашки по цял свят. Защо няма опашки пред посолствата на червените боклуци ? По това се познава когато една страна е добре. Щом хората искат да живеят в нея, значи наистина всичко и е на ред.

    Коментиран от #29

  • 25 Васил

    6 3 Отговор
    Строителният балон е на път да се спука в Китай наливат трилиони ама дока ще издържат.
  • 26 гого

    5 1 Отговор
    Вие гледайте турците ,как искат да ни изиграят с тези лични карти.
    При влизането в Турция с лична карта на връщане ще има много фалшифицирани Български лични карти.
    Ердоган е една хитра лисица.
  • 27 Ха така

    9 4 Отговор

    До коментар #3 от "Митю":

    Тайван по стандарт е далеч преди китай.там няма тайванската комунистическа партия.Западни фирми направиха тайван това което е в момента.А бизнесът с чипове на тайван се намира в холандския град мисловен.TSMC работи на ишлеме като машините се доставят от холандската SMIL, а архитектурата от големите световни фирми.Тези машини които произвеждат чипове от висок клас ги произвежда единствено тя.То ако беше лесно и китайците щяха да ги правят, но за там износът е забранен.
  • 28 Ха така

    6 10 Отговор

    До коментар #22 от "Кажи нещо":

    Вероятността китай да стане първа сила благодарение на производства и инвестиции на чужди фирми е ако знаеш кога е албанския празник.Ти виждал ли си чисто китайска стока има но много малко.Не от едната страна да пише MADE IN CHINA а като обърнеш другата ха на някоя световна фирма.Нали знаеш какво се случи на уж най технологичната китайска фирма след като и спряха ел.компонентите.Ами взе да бере душа.Та това е за китайския дракон който скоро ще се чуди от къде да копират и краде.Да си чувал че китай има най големия вътрешен дълг.Ами това при комунистическа едно партийна система не се казва защото няма опозиция там да каже

    Коментиран от #31

  • 29 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 30 Дааа даааа

    7 1 Отговор
    А в същото време САЩ са в рецесия, великите господари на пропадналата централа ДВ.
  • 31 Хич Не си в час

    2 4 Отговор

    До коментар #28 от "Ха така":

    В самите САЩ, основния търговски сайт Амазон ПРЕЛИВА от китайски стоки. Купуват се защото са с ниски цени и не са некачествени както си мислиш. Аз имам китайска машина за постригване, китайско апаратче за кръвно, китайска зъбна четка с вибрации, китайски воден джет за уста и т.н.

    Коментиран от #32

  • 32 Хахаха

    3 0 Отговор

    До коментар #31 от "Хич Не си в час":

    ….И да си караш “водното джетче” с повишено внимание,щото те китайските фърлят бая вълни у устата….Дан земеш се удавиш,ейййй :)))))
  • 33 Проницателят

    2 0 Отговор

    До коментар #2 от "Рап":

    Не коментирай подобни теми. Корупцията е огромна на всякъде. Разликата е там, че в по-напредналите страни - тя е основно на високите етажи.

    П.П. Най-голяма се пише с тире.
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания