Отидете към основна версия

7 393 78

Санкциите парализират руската икономика. Какво се знае?

  • русия-
  • санкции-
  • икономика-
  • инфлация-
  • елвира набиулина-
  • кремъл

Често изразяваното в западни медии мнение, че Русия е силно засегната, но че икономиката ѝ въпреки това се справя добре с предизвикателствата, е напълно погрешно, се твърди в анализа

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Западни експерти говорят за "парализа" и "опустошително влияние" на западните санкции върху Русия. Москва пък твърди, че мерките почти не оказвали влияние. Какво се знае за състоянието на руската икономика?

Кремъл демонстрира забележително спокойствие и твърди, че западните санкции, наложени заради инвазията в Украйна, не оказват влияние. Скорошно проучване на експерти от университета в Йейл разкрива обаче доста по-различна картина. Икономистите обрисуват катастрофална ситуация в руската икономика. Санкциите, наложени от западните държави в началото на инвазията в Украйна, "не само са проработили", но и "изцяло са парализирали руската икономика на всички нива", твърди изследването, обхващащо 118 страници.

Около 1000 чуждестранни компании са напуснали страната, което означава загуба на до пет милиона работни места, пишат авторите на проучването, озаглавено "Отливът на бизнеса и санкциите опустошават руската икономика". В анализа се казва още, че промишленото производство се е сринало. "Не съществува капацитет, с който необходимите компании, продукти и таланти да бъдат заместени", пишат авторите.

Съществените данни се прикриват

Често изразяваното в западни медии мнение, че Русия е силно засегната, но че икономиката ѝ въпреки това се справя добре с предизвикателствата, е напълно погрешно, се твърди в анализа. Авторите обясняват въпросното впечатление с липсата на важни икономически данни от Русия. От началото на инвазията в Украйна публикациите на Кремъл са станали все по-селективни. Неблагоприятните данни се прикриват, публикуват се единствено онези, които хвърлят по-благоприятна светлина.

Особено силно се филтрират статистиките за външната търговия, задържат се и данни за месечните добиви на нефт и газ, капиталовите потоци и бизнес данните на големите компании. В същото време редица руски статистически експерти са уволнени. Изследователите от Йейл са взели предвид и информации от търговските партньори на руските компании, банки и потребители, както и данни за движението на корабите.

"Русия е много по-зависима от Европа"

Мит е и твърдението, че месечните приходи на руската икономика от износа на нефт и газ, се измервали с двуцифрено число в милиарди. През последните три месеца приходите от енергоносители всъщност са намалели.

От една страна, това се дължи на факта, че останалите енергийни партньори на Русия, като Китай и Индия, натискат Москва за по-ниски цени. Информацията за вноса на Китай показва, че страната купува суров петрол от Русия с отстъпка от 35 долара спрямо цената на световния пазар. От друга страна, големи количества газ от тръбопроводите, например, просто не могат да бъдат пренасочени към Азия. Затова американските изследователи смятат, че Русия е изправена пред "неразрешим" проблем, ако европейските държави станат независими от руския природен газ. Досега 83% от руския енергиен износ е бил насочен към Европа. "Русия е много по-зависима от Европа, отколкото Европа от Русия", казват експертите от Йейл.

Експерт: Проучването като цяло е правдоподобно

Това са силни твърдения, но каква е оценката на германските икономисти? Клаус-Юрген Герн, ръководител на отдел "Международен бизнес и анализ на стоковите пазари" в Института за световна икономика в Кил, смята, че изследването трябва да се приема с известна доза критичност. Според него в контекста на информационната война с Русия, то е относително едностранчиво.

Въпреки това картината, която е представена, е като цяло правдоподобна, смята Герн. Всички макроикономисти предвиждат големи проблеми за Русия. "Би било голяма изненада, ако в руската икономика не са възникнали и не продължават да възникват много сериозни трудности", коментира още експертът.

"Решаващата роля на вноса"

Всъщност, казва Герн, все по-трудно е да се определи какви са точно количествените показатели на руската икономика. Според него обаче, често предричаният срив на руския БВП с 20% и повече, е малко вероятен. "Прогнозата ми за тази година е по-скоро за спад от около 10 процента." В дългосрочен план от решаващо значение за руската икономика ще е въпросът доколко тя ще успее да замени почти изцяло отпадналия внос." Заради това отчитането на излишъци по текущата сметка от Русия не е признак на сила, а на слабост.

Икономическите прогнози за следващата година няма да зависят единствено от хода на войната, прогнозира още експертът, а и от това дали западните страни ще успеят да поддържат натиска срещу търговските партньори на Русия. Това би им дало възможност да ограничат допълнително възможностите на Русия да си набавя спешно необходимия ѝ внос.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 65 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания