Вторият президент на Украйна Леонид Кучма, който беше начело на страната от 1994 до 2005 г., даде първото и засега единствено интервю за украинската служба на Би Би Си от началото на пълномащабната война, която Русия започна непредизвикано на 24 февруари. Той говори за първите дни на инвазията, като открито направи аналогии между Русия и нацистка Германия, говори за целите на Владимир Путин, които той преследва в Украйна, а също така и за възможността за използване на ядрени оръжия и перспективата за започване на Трета световна война. "Медуза" публикува откъси от интервюто на Кучма:
За първите дни на войната
Аз, като повечето цивилни в моята страна, бях хванат в леглото от руската пълномащабна инвазия. Такава е традицията, вероятно, на всички фашисти, независимо от страната и епохата, да ни атакуват в четири сутринта... Психологически бях готов за война – все пак като дете преживях първата фашистка окупация на родината ми и също не съм си правил илюзии за агресивния характер на Русия на Путин. Но въпреки всичко руската инвазия беше шок за мен. Вероятно до последно се надявах, че в този, който даде тази нечовешка заповед, е останало нещо човешко.
За това дали войната е можела да бъде предотвратена
Само като се съгласим с условията на ултиматума на Путин. Тогава нямаше да има нашествие, а постепенно подчиняване на държавата ни. И тогава Буча щеше да е не само в Буча, а навсякъде, където влизаше руският окупатор. Чърчил е казал, че този, който избере безчестието, за да избегне войната, първо ще получи безчестие, а след това война. Украинската армия от първите минути на атаката се проявява като армия от герои. Нашите воини унищожиха не само елита на руската армия, но и легендата за нейната непобедимост, показвайки на целия свят, че това дори не е легенда, а „руска народна приказка“. Но героизмът може да доведе до още по-впечатляващи резултати, когато е подкрепен от най-новите технологии, модерни оръжия.
За плановете на Путин
Сега Путин и неговото обкръжение искат да запазят властта си. За целта е необходимо да не се разклащат основите на режима. Така че руският човек на улицата с мегаломания получава своята част от наркотика, който създава онази виртуална реалност, в която той се чувства като владетел на света и героичен победител.
Какво ще му продадат властите като победа? Каквото могат. Унищожаването на нашата инфраструктура и нашия промишлен потенциал, което ще бъде представено като "демилитаризация". Процесът на “азовците”, който ще бъде обявен за самата митична “денацификация”. Пълната окупация на т. нар. ЛНР, сухопътния коридор към Крим, река Днепър... Путин искаше унищожаването на украинската държава, но получи нашето второ рождение.
Как може да свърши войната
Не трябва да разчитаме, че Путин е на път да умре. Че санкциите са на път да убият Русия икономически. Че руският жител изведнъж ще прогледне и ще излезе на антивоенен протест. Нищо такова няма да се случи. Украйна трябва да се бори и да реши всичко на бойното поле. Не мисля, че войната ще свърши скоро. Путин все още иска да изгризе някаква „победа“. В конфликтите на съвременния свят те обикновено се опитват да намерят решения, когато всички печелят в една или друга степен. Това не е нашият случай. Твърде много мъка, разрушения и ужаси предизвика Путин на нашата земя. В тази война може да има само един победител и аз вярвам, че ние ще победим.
За вероятността от ядрена война
Ядрените заплахи винаги са сериозни. Но изключвам използването на руския стратегически потенциал. Що се отнася до тактическите ядрени оръжия, ситуацията е по-сложна. Безядрената Украйна не е в състояние да отговори адекватно на Русия. Именно чувството за безнаказаност е основният двигател на действията на Путин. Ако състоянието на нещата на фронта заплашва политическите позиции на Путин и стабилността на неговия режим, тогава Кремъл може да използва тактическо ядрено оръжие. Но съм сигурен, че едно ясно предупреждение от Съединените щати за военен отговор (на използването на ядрени оръжия срещу неядрена Украйна) е напълно способно да го спре.
За това дали Русия ще атакува други страни
Опасността заплашва не Литва или Полша, а постсъветските републики извън НАТО. Намеците за Молдова и Северен Казахстан вече станаха обичайни, а сега в този контекст се споменава и Грузия. В края на краищата Русия напада само онези, които са по-слаби от нея. В конвенционална война НАТО ще стрие на прах руската армия, в ядрена война Русия просто ще бъде унищожена. Ще започне ли Путин война, в която ще има два варианта – загуба или смърт? Един нормален човек би дал само един отговор. Но той не е нормален...