Отидете към основна версия

940 6

Смъртните случаи от COVID-19 по света са намалели с 15 процента

  • коронавирус-
  • омикрон-
  • заразени-
  • пандемия-
  • сзо-
  • тедрос гебрейесус-
  • вирус-
  • здраве

От началото на пандемията в света са регистрирани повече от 596 милиона потвърдени заразени

Снимка: Shutterstock

В глобален мащаб броят на смъртните случаи от COVID-19 е намалял с 15 процента през изминалата седмица, а този на новите случаи на коронавирус - с 9 процента, сочат данните на Световната здравна организация (СЗО), предаде БТА.

От началото на пандемията в света са регистрирани общо повече от 596 милиона потвърдени заразени и над 6,4 милиона смъртни случаи, свързани с коронавируса. През последната седмица са регистрирани повече от 5,2 милиона новозаразени - спад от 9 процента спрямо предходната. Смъртните случаи са над 13 680 смъртни случая - с 15 процента по-малко.

На регионално равнище броят на починалите се е увеличил с повече от 183 процента в Африка, но е спаднал с близо една трета в Америките. СЗО обаче предупреди, че данните вероятно са сериозно занижени, тъй като много страни се отказаха от процедурите за тестване и наблюдение, което означава, че се откриват по-малко случаи. Преобладаващата разновидност на коронавируса в глобален план сега е подвариантът на Омикрон ВА.5, на който се падат повече от 70 процента от положителните проби, каза базираната в Женева здравна агенция на ООН. Миналия месец на вариантите на Омикрон са се падали 99 процента от положителните проби.

Пандемията от коронавируса е отнела живота на над 1 милион души по света от началото на годината, съобщи вчера генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус. Той призова правителствата да ускорят ваксинацията, предвид това, че една трета от световното население все още не е ваксинирана. "Не можем да кажем, че се учим да живеем с COVID-19, ако само тази година от заразата вече са починали 1 милион души", каза Тедрос. Той подчерта, че "международната общност вече разполага с всички инструменти, за да предотврати тези смъртни случаи". Тедрос призова правителствата да удвоят усилията си за ваксинация на всички здравни работници, възрастните хора и други уязвими групи, за да бъде постигната целта кампанията да покрие не по-малко от 70 процента от световното население. В страните с ниски доходи "остават неваксинирани две трети от здравните работници и три четвърти от възрастните хора", отбеляза той.

Правителството на канцлера Олаф Шолц в ГЕРМАНИЯ одобри в сряда по-строги мерки на държавно ниво в навечерието на очаквана нова вълна на пандемията от коронавируса тази есен. Мерките включват задължително носене на маски тип FFP2 в самолети и при пътуване с влак на далечни разстояния в цялата страна. На децата на възраст между 6 и 14 години, както и на училищния персонал, също ще бъде предписано да носят медицински маски. Маските ще бъдат задължителни в болниците и старческите домове в цяла Германия, а за влизане в такива учреждения ще се изисква представяне на отрицателен тест за COVID-19. Федералните провинции ще могат да налагат допълнителни защитни мерки от 1 октомври до 7 април догодина, в зависимост от броя на заразените там. Тези мерки ще включват задължително носене на маски в автобуси и влакове, както и на други общодостъпни закрити обществени места. Изключение се предвижда, ако лицето може да представи отрицателен тест за COVID-19, когато присъства на културни, развлекателни и спортни прояви или посещава ресторанти. Освен това са предвидени изключения, ако лицето представи доказателство, че е напълно ваксинирано или преболедувало от COVID-19. Планираните правила се базират на концепцията, предложена от здравния министър Карл Лаутербах и от министъра на правосъдието Марко Бушман в началото на август. "С този набор от инструменти можем да се справим с очакваната нова вълна на коронавируса през есента", каза Лаутербах. На провинциите ще бъде дадена възможност да адаптират мерките в случай на необходимост. Министърът каза, че целта на политиката срещу COVID-19 е да се избегнат високи нива на смъртни случаи, много изгубени работни дни и тежки дългосрочни последици. Проекторешението, одобрено от правителството, сега отива в Бундестага, където трябва да бъде прието до 8 септември. След това горната камара на парламента - Бундесратът, също трябва да одобри мерките. Антиковидните ограничения в Германия бяха силно разхлабени през пролетта. Тогава бяха смекчени изискването за носенето на маски в магазините и рестрикциите за достъп до обществени прояви.

"Бионтех" планира да започне да разпространява в началото на следващия месец нова ваксина срещу коронавирус, която е разработена да неутрализира подвариантите на Омикрон. "Ще можем да я доставяме много скоро, надявам се в началото на септември", каза изпълнителният директор на германската биотехнологична компания Югур Шахин пред сп. "Шпигел".

Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) неотдавна обяви, че ще вземе решение по заявленията за одобрение на "Пфайзер/Бионтех" и "Модерна" на техните ваксини, адаптирани за борба с подварианта ВА.1 на коронавируса.

Този подвариант обаче е със затихващо разпространение в Европа. Новата ваксина все пак се очаква да бъде по-ефективна за неутрализиране на онези варианти, които в момента се разпространяват.

ЕМА в момента тества ваксина, адаптирана от "Пфайзер/Бионтех" за подвариантите ВА.4 и ВА.5, които в момента доминират в Европа. "Бионтех" сега внася последните документи в ЕМА, каза Шахин пред "Шпигел" и изрази очакване препаратът бързо да бъде одобрен.

Националната статистическа служба на ВЕЛИКОБРИТАНИЯ съобщи в събота, че броят на новозаразените с коронавирус в страната е намалял до най-ниското си ниво за последните два месеца. Властите виждат в това ясно доказателство, че сегашната епидемична вълна в страната отшумява. Броят на пациентите, приети за болнично лечение, също продължава да спада. Здравни експерти обаче предупреждават, че през есента и зимата вероятно ще има нов ръст. Освен това Великобритания ще предложи нова бустерна доза ваксина срещу COVID-19 на всички свои граждани над 50-годишна възраст, както и на онези с придружаващи заболявания. Според националната статистическа служба през първата седмица от август заразените коронавирус в страната са били общо 1,7 милиона души. Това е спад от 34 процента спрямо последната седмица на юли, когато броят на инфектираните е бил 2,6 милиона. Сегашната вълна се дължи на подвариантите на Омикрон BA.4 и BA.5.

Междувременно британският регулатор одобри версия на адаптирана ваксина срещу COVID-19 на "Модерна", която осигурява защита срещу по-ранния подвариант на Омикрон ВА.1. От следващия месец тя ще бъде предлагана на хората над 50-годишна възраст.

Седмичният ръст на новите случаи на COVID-19 в ПОЛША достигна рекордното за това лято равнище от близо 27 000. Предишната седмица седмичните стойности на новозаразените бяха почти 22 000. Траекторията на заболеваемостта от COVID-19 в Полша тръгна нагоре в началото на юли. Понастоящем средният дневен ръст на новозаразените в страната е около 4000. От началото на Полша е регистрирала 6,1 милиона заразени и над 116 000 починали от COVID-19.

ПОРТУГАЛИЯ ще отмени задължителното носене на маски в обществения транспорт – мярка, която е в сила от две години за борба с коронавируса. Това става благодарение на подобряването на епидемичната ситуация, съобщи вчера правителството. Премахването на задължението за носене на маски ще влезе в сила след обнародването му от президента Марселу Ребелу де Соуза. Задължението за носене на маски ще отпадне също във въздушния транспорт и такситата, както и в аптеките, където маските все още са задължителни. Носенето на маски ще остане задължително в болници и старчески домове.

Митниците в КИТАЙ съобщиха вчера, че вече няма да изискват споделяне от пътниците, преминаващи границата, на свързана с COVID-19 информация, като наличие на тестове или предишни заразявания с коронавирус, предаде Ройтерс. Континентален Китай, който води една от най-строгите антиковидни политики в света за международни пътници, взе това решение, за да направи пътуванията по-лесни. Сроковете на карантината са намалени, а изискванията за отрицателни тестове за COVID-19 при пристигане отпадат. Хората, имащи намерение да посетят Китай, обаче все още ще трябва да представят отрицателни тестове и друга свързана с COVID-19 информация в китайските посолства, преди да си закупят самолетен билет.

КИТАЙ регистрира във вторник 1895 нови случая на COVID-19 - 382 симптомни и 1513 безсимптомни, съобщи Националната здравна комисия. В понеделник и вторник не са отчетени нови смъртни случаи, с което броят на починалите от заразата в страната остава 5226. Към вторник континентален Китай е регистрирал общо 240 233 симптомни случая на коронавирус. Столицата Пекин не отчете нови симптоматични случаи на COVID-19 същия и предишния ден, сочат данни на местните власти. Междувременно финансовият хъб Шанхай регистрира във вторник три нови случая на местно предаване на заразата и един симптомен случай, но не отчете нови смъртни случаи.

ЯПОНИЯ съобщи във вторник за рекорден брой смъртни случаи от COVID-19 от началото на пандемията. Страната отчете рекорд във вторник от 343 души, загубили битката с причиняваното от новия коронавирус заболяване, в момент, когато е връхлетяна от седмата си епидемична вълна. Досегашният рекорд от 327 смъртни случая датираше от края на февруари. За първи път от началото на пандемията Япония отчита над 5000 починали от COVID-19 за един месец. Смъртните случаи в Япония са общо над 37 хиляди. Във вторник властите отчетоха над 208 хиляди нови заразени. Това засили безпокойството от високите равнища на разпространение на коронавируса, които на свой ред може да доведат до увеличаване на броя на починалите.

Японското правителство обяви в сряда, че разхлабва мерките за влизане в страната, наложени с цел ограничаване на разпространението на новия коронавирус. От 7 септември пътниците, които са с поставени три доза ваксина, вече няма да са длъжни да представят отрицателен тест за коронавирус. Сега хората, влизащи в Япония, трябва да представят отрицателен тест, направен най-много 72 часа преди да отпътуват. Японският премиер Фумио Кишида каза, че правителството ще реши скоро дали да повиши максималния брой пътници, включително японски граждани, допускани в страната за един ден, от 20 хиляди сега. Таванът вече бе вдигнат през юни от 10 хиляди до настоящото си равнище. През юни Япония започна да обработва заявления за приемане на чуждестранни посетители на пакетни обиколки с гидове от 98 държави и региони, където се смята, че разпространението на коронавируса е ниско. Сред тези страни са САЩ, Великобритания, Китай, Южна Корея, Индонезия и Тайланд. Кишида често е критикуван, че ограничителните мерки в Япония заради коронавируса са прекалено строги.

Страната е посрещнала през 2019 г., преди пандемията, 32 милиона чуждестранни посетители. Миналата година, на фона на строгите рестрикции, броят им обаче спадна само до 246 хиляди. Междувременно японското министерство на външните работи смекчи препоръките във връзка с коронавируса за пътуване до редица държави. 41 страни, сред които и България, вече не са в трета категория, при която на японците се препоръчва да избягват всякакви пътувания. Те са преместени във втора категория, т. е. японското правителство съветва гражданите на страната да не пътуват до тези държави, ако не е наложително. 33 от тези страни са в Близкия изток и Африка, три - в Източна Европа, четири - в Карибския басейн, а последната е Киргизстан. 54 държави и един регион са прехвърлени от втора в първа категория. Това означава, че на японците само се препоръчва да бъдат бдителни, ако пътуват до тях. 23 от тези страни са в Близкия изток и Африка, 11 - в Европа, включително Русия и Украйна, и по 10 - в Азиатско-Тихоокеанския регион и в Латинска Америка.

Японското външно министерство продължава да препоръчва на гражданите на страната, които пътуват в чужбина, да бъдат напълно ваксинирани срещу COVID-19, за да бъде предотвратено разпространението на инфекцията.

По-рано тази седмица компанията "Пфайзер" поиска от регулаторните власти в САЩ да разрешат нейната комбинирана ваксина срещу COVID-19, която увеличава защитата срещу най-новите варианти на Омикрон – ВА.4 и ВА.5, което е ключова стъпка към началото на есенната кампания за бустерна ваксинация. Службата по храните и лекарствата на САЩ разпореди на производителите на ваксини да приспособят препаратите си за защита от вариантите ВА.4 и ВА.5.

Междувременно във ФИЛИПИНИТЕ милиони ученици се върнаха в понеделник в началните и средните училища в цялата страна за първите си присъствени занятия след две години на локдауни заради коронавируса. Те са задължени да носят маски.

В СЕВЕРНА КОРЕЯ вчера се появиха четири предполагаеми нови случая на коронавирус. Те са установени край границата с Китай две седмици след като властите обявиха, че огнището на коронавирус е изкоренено. Днес държавната информационна агенция КЦТА обяви, че случаите на треска са причинени от грип, а не от COVID-19.

След като призна за огнище на Омикрон през май, Северна Корея съобщи за около 4,8 милиона "случая на треска" сред предимно неваксинираното си население от 26 милиона души, но категоризира само малка част от тях като COVID-19. По данни на властите са починали едва 74 човека - равнище, което експертите смятат за необичайно ниско, като се има предвид липсата на добро обществено здравеопазване в затворената държава.

Въпреки че нареди смекчаване на превантивните мерки, севернокорейският държавен ръководител Ким Чен-ун призова за бдителност и поддържане на строг граничен контрол, за да се предотврати повторното навлизане на вируса в страната.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.

Свързани новини