Отидете към основна версия

13 312 107

Защо Русия изгаря газ за милиони, вместо да го продава

  • руски газ-
  • русия-
  • европа-
  • украйна-
  • война-
  • природен газ-
  • германия-
  • газпром

Русия се споразумя с Китай за допълнителни доставки на газ, но Москва не може лесно да намери купувачи за излишните количества

Снимка: Shutterstock

Русия явно изгаря големи количества природен газ край полупразния в момента газопровод "Северен поток 1". Британската обществена телевизия Би Би Си съобщи, че вече от няколко седмици от съседна Финландия може да бъде видян необичайно голям пламък, който гори в Портовая, северозападно от Санкт Петербург. Той се вижда ясно и на сателитни снимки.

Посланикът на Германия в Лондон Мигуел Бергер заяви пред Би Би Си, че рязкото намаляване на потреблението на руски газ в Германия очевидно показва ефект. Преди началото на войната в Украйна над 50% от потребявания в Германия газ беше занасян от Русия, докато сега оттам са само около 10%. "Тъй като не могат да продават този газ никъде другаде, те са принудени да го изгарят", каза Бергер.

Гори се газ за десет милиона евро всеки ден

Изгаряният в момента газ явно е бил предназначен за Германия. В близост до Портовая се намира компресорна станция - оттам започва газопроводът "Северен поток 1", който преминава през Балтийско море. Руският енергиен гигант „Газпром“ е построил там и ново съоръжение за производството на втечнен природен газ (LNG).

Изгарянето на газ в процеса на неговото преработване не е нищо необичайно. Експертите обаче са изумени от огромните количества. Въпреки че е трудно да се определи точно какво количество газ се изгаря, компанията “Rystad Еnergy” предполага, че всеки ден в Портовая се изгарят около 4,34 милиона кубически метра газ. Става дума за стойност от около десет милиона евро на ден. “Rystad” изчислява още, че количеството газ, изхвърлено в атмосферата, е около 0,5% от дневното потребление на ЕС.

От “Rystad” определят изгарянето на такива големи количества природен газ като екологична катастрофа. Всеки ден се отделят около 9000 тона въглероден двуокис.

Екологичен проблем

Еса Вакилайнен, експерт от университета във финландския град Лапеенранта, говори за сериозен екологичен проблем "особено за района на Северния полюс". Там отделените сажди ще окажат влияние върху глобалното затопляне.

"Никога не съм виждала толкова силен пламък от съоръжение за втечнен газ", казва за Би Би Си Джесика Маккарти, експерт по сателитни данни в Университета в Маями. Според нея огромният пламък се вижда на снимки от юни насам. “Той просто не изчезва. Остава си все толкова голям." Трудности при добива на втечнен природен газ в Портовая също могат да бъдат причина за изгарянето.

„Газпром“ отново прекъсва доставките

По руски данни газопроводът "Северен поток 1" в момента работи само с 20% от капацитета си. Това означава, че всеки ден през Балтийско море до Германия се транспортират около 33 милиона кубически метра газ. Русия оправдава съкращаването на доставките с технически проблеми, които според германското правителство са само претекст. В резултат на намалените руски доставки сцените на природния газ в европейската търговия се увеличиха допълнително.

Освен това Русия обяви, че доставките на газ по "Северен поток 1" ще бъдат прекъснати отново за три дни, считано от 31 август. Последната останала турбина в компресорната станция Портовая ще бъде технически проверена на място от експерти на Сименс.

Газпром отказва да коментира изгарянето на газ. Пазарните наблюдатели предполагат, че по-нататъшно ограничаване на доставките на руски газ или дори пълното им спиране ще доведе до още по-голямо повишаване на цените.

Нови потребители за руския газ?

Сега Германия получава по-голямата част от газа си от Норвегия. Допълнителни доставки на втечнен природен газ, например от САЩ, също ще намалят зависимостта от руския природен газ. В същото време Германия се опитва да прекрати окончателно зависимостта си от руските енергийни доставки. Федералното правителство предвижда от 2024 година нататък всяка нова отоплителна система в домовете на потребителите да работи с поне 65% възобновяема енергия.

Русия пък вече постигна споразумение с Китай за допълнителни доставки на газ за азиатската страна. За Кремъл обаче не е лесно бързо да намери други купувачи за своя природен газ. "Не всяко газово находище в Русия има пряка връзка с тръбопровод, водещ към Китай. А наличните тръбопроводи са натоварени до крайна възможност", заяви енергийният експерт Доминик Мьост.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 61 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: