Отидете към основна версия

3 429 10

Куба преговаря за повече доставки на електроенергия, произведена от турски кораби

  • турция-
  • куба-
  • електричество-
  • ток

Страната трябва да генерира повече от 3000 мегавата електроенергия, за да отговори на търсенето, като сега произвежда между 2000 и 2500 мегавата

Снимка: Karpowership

Куба, която е засегната от тежка енергийна криза, довела до чести спирания на електрозахранването, преговаря с турска компания за удвояване на електроенергията, която в момента произвежда за карибската страна от генератори, разположени на борда на кораби. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на два източника, запознати с преговорния процес.

По думите им кубински държави служители водят преговори с "Карпауършип" (Karpowership), един от най-големите световни оператори на плаващи електроцентрали, и част от базираната в Истанбул енергийна корпорация "Карадениз Холдинг" (Karadeniz Holding), заявиха източниците. Към момента пет кораба на компанията генерират електроенергия край бреговете на Куба, с капацитет около 250 мегавата всеки.

Страната трябва да генерира повече от 3000 мегавата електроенергия, за да отговори на търсенето, като сега произвежда между 2000 и 2500 мегавата.

Източниците, пожелали анонимност поради деликатността на въпроса, казаха, че разговорите са били съсредоточени върху това как да се гарантират лизингови плащания за енергията.

"Търговското ембарго (наложено от страна на САЩ) сериозно затруднява западните трансакции и Куба изпитва недостиг на средства и изостава в плащанията към много доставчици и партньори", каза един от източниците.

Турската компания ще трябва да увеличи флота си край кубинските брегове, за да произведе необходимото количество енергия, твърдят експерти. Корабите, оборудвани с генератори, които работят на гориво или газ, биват закотвени близо до брега, след което се свързват към местната електрическа мрежа.

Ако се осъществи, сделката бързо би осигурила така необходимо облекчение за изпадналото в затруднение кубинско правителство, тъй като прекъсванията на електроподаването засегнаха целия остров, а продължителността им се увеличи.

Куба отчаяно се нуждае от повече електрическа енергия.

Прекъсванията на тока обикновено са за периоди от по 4 до 6 часа по два пъти на денонощие в по-голямата част от страната. Това може би представлява най-болезнения симптом на по-дълбока финансова криза, причинена от външни фактори, каквито са американските санкции, пандемията от коронавирус и лошо управление на икономическите процеси, посочва Ройтерс.

Кубинците живеят при недостиг на храна, лекарства и горива, което ги принуждава да се редят на дълги опашки за основни продукти.

Друг проблем са остарелите местни електроцентрали. Средната им възраст е около 35 години, а резервната система от стотици по-малки генератори е на поне 15 години. Само 5 процента от кубинската енергия е генерирана от алтернативни енергийни източници.

Правителството обяснява с липса на средства неспособността си да осъвремени остарялата си мрежа, като посочва авариите, а не недостигът на гориво, за основна причина за прекъсванията на електроподаването.

Миналата седмица министърът на енергетиката и минното дело Ливан Аронте Крус съобщи, че страната се надява да елиминира всички прекъсвания на тока до края на годината, отчасти чрез добавяне на 531 мегавата към производствения си капацитет чрез нови инвестиции.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 11 гласа.

Свързани новини