"С решението за прекратяване на споразумението с Русия за облекчен визов режим ЕС изпраща ясно послание, че действащата политика на Кремъл не е одобрявана и в това направление. ... Тази мярка трябва да я разглеждаме като елемент от санкциите срещу Москва. ... Това е сигнал, че това, което ЕС ще допуска, са граждани, които нямат връзка с военно-политическия елит на страната и с поддържане на войната в Украйна".
Това каза пред БНР международният анализатор Димитър Гърдев, председател на Комисията по външна политика в 46-ото Народно събрание, бивш депутат от ИТН.
Той подчерта, че предложението на председателстващата Съвета на ЕС Чехия за пълна забрана за издаване на визи на руски граждани е абсолютен прецедент и никъде не се случвало дори и за държави, които са подкрепящи международния тероризъм, както и за Северна Корея и Иран:
"Има една група руски граждани, които са европейски ориентирани, които са свързани с европейската култура, начин на мислене и с европейската позиция за случващото се в Украйна, те не трябва да бъдат ограничавани. Студентите и хора, нуждаещи се от медицинска помощ - също".
По думите на Димитър Гърдев решението на страните от ЕС да прекратят напълно споразумението за облекчаване на визовия режим с Русия е санкционен механизъм, който не бива да е насочен към целия руски народ, а да бъдат премерени и насочени само към хората от военното и политическото ръководство, както и към медиите, които поддържат настъпателна пропаганда, която се води срещу Украйна и срещу Запада.
Международният анализатор заяви категорично, че няма никакво съмнение, че "Газпром" участва в общата хибридна война, която води Русия спрямо Запада:
"Енергийното оръжие се е използвало и се използва активно. ... В Кремъл си правят изводи от всичко, което им се е случило, и в момента "Газпром" играе активно в тяхната външна политика".
Според Гърдев ЕС трябва да има обща енергийна политика:
"България трябва да има активна външна политика, насочена към това да се изработи общо европейско решение за този мощен фактор (руския газ) , който се използва за натиск и оръжие за постигане на политически цели, дори в някои елементи и военни".
Цитат на Иво Сиромахов:
Убеден съм, че ако влязат в парламента, депутатите от ИТН ще се борят за президентска република така сърцато и всеотдайно, както в предишните три парламента се бориха за мажоритарна избирателна система.