Отидете към основна версия

3 888 107

Информационно затъмнение! Руските власти все по-рядко съобщават за загинали военни в Украйна

  • русия-
  • украйна-
  • война-
  • войници-
  • донбас-
  • крим-
  • херсон

Ако се съди по табелите на надгробните плочи и датите на погребенията, мъртвите се пренасят в Русия и се погребват средно 14-20 дни след смъртта им

Снимка: Unian

Въз основа на открити източници руската редакция на BBC потвърждава имената на повече от 6020 руски военнослужещи, загинали във войната в Украйна. Особено чувствителни загуби претърпяват специалните части, както и младшите офицери. За руската армия няма да е лесно да компенсира отсъствието им, смятат експерти.

Списъкът на руските военни жертви в Украйна се прави съвместно с Mediazona и екип от доброволци въз основа само от публични данни - съобщения на официалните местни власти и открити данни, включително информация от гробищата. Всяка седмица се откриват нови доказателства за погребения на руски военни в различни населени места в Русия, за които местните власти не съобщават, пише редакцията.

Руските официални лица все по-рядко съобщават публично за смъртните случаи на военни в Украйна, така че паметниците се превръщат във важен източник на информация: стенни плочи в училищата, надгробни плочи в гробищата и паметници в парковете и военните поделения.

При проучването на всички тези плочи се откриват не само имената на такива, чиято смърт е била публично оповестена, но и още толкова (а понякога и повече) имена на войници и офицери, чиято смърт не е била съобщена от властите, местните журналисти или роднините в социалните мрежи.

Ако се съди по табелите на надгробните плочи и датите на погребенията, мъртвите се пренасят в Русия и се погребват средно 14-20 дни след смъртта им, като през юли и август са били погребани и доста от починали преди три, а понякога дори четири месеца. От това се прави извод, че е установен процес на обмен на останки и на такива войници, които са загинали през първите седмици на сраженията, но чиито тела са останали в Украйна.

Дагестан (278 души), Бурятия (256 души) и Краснодарският край (227 души) все още водят по брой на жертвите в руските региони. За сравнение, от Москва са известни само 15 смъртни случая, въпреки че жителите на столицата представляват почти 9% от населението на Русия.

Хора от други постсъветски държави също се бият и умират в редиците на руската армия. Потвърдени са имената на 13 жители на Киргизстан, девет от Таджикистан, 12 от Южна Осетия, която се отцепи от Грузия, както и на един гражданин на Молдова.

От идентифицираните 6024 руски военнослужещи, убити в Украйна, 1025, т.е. 17%, са офицери, включително четирима генерали и 35 полковници.

Редиците на младшите офицери от руската армия са претърпели значителни загуби, тъй като те са тези, които трябва да вземат основните тактически решения за воденето на битката. В същото време повечето от тях са все още млади (званието лейтенант се получава най-често на 21-22 години) и неопитни.

Делът на жертвите сред офицерите от специалните сили е особено висок, както в ГРУ, така и в частите на Росгвардия. Почти всеки четвърти офицер от специалните части, който е загинал, е носил командирска звезда.

Загубата на офицери от специалните сили може да се окаже много чувствителна точка и трудна за възстановяване за руската армия, твърдят експерти, анкетирани от BBC. Като пример се дава, че обучението на лейтенант с необходимата квалификация отнема поне четири години, а, за да оглави рота, лейтенантът трябва да натрупа опит и да се издигне до капитан, което ще отнеме още около четири години. Общата продължителност на обучението е поне осем години.

Пехотинците са начело по брой на абсолютните жертви, като делът на убитите парашутисти постепенно намалява. До началото на август всеки пети идентифициран смъртен случай беше на парашутист, тъй като именно въздушно-десантните части участваха във всички ключови операции през първите месеци.

Към 2 септември вече 20% от всички потвърдени жертви са от пехотата, а 17% - във въздушнодесантните войски.

Сега обаче, според източници от фронтовата линия, по-голямата част от натоварването се пада на частите на частните военни отряди и отрядите на онези, които руските държавни медии наричат доброволци.

Това са най-често мъже над 40-годишна възраст от региони с ниски средни заплати, които се изпращат на война с договор. Има и информации от правозащитници, че от някои райони, като Чечня, като доброволци се записват след заплахи и натиск.

Преди да бъдат изпратени на фронта, "доброволческите" части често преминават само 3 до 10 дни обучение, което е и причина тези части да дават най-много жертви.

До 2 септември беше потвърдена информацията и за смъртта в Украйна на поне четирима затворници, воювали в състава на руски паравоенни части.

Като се има предвид информацията от руските гробища, списъкът на потвърдените жертви, поддържан от BBC, може да съдържа поне наполовина по-малко имена на военнослужещи, убити в Украйна, отколкото действително са погребани в Русия.

Крайната цифра се увеличава значително, ако в списъка на жертвите се включат и всички липсващи военни от Русия и "народните милиции" от Донецк и Луганск. Към 25 август властите на самопровъзгласилата се ДНР признават 2844 убити военнослужещи, докато самопровъзгласилата се ЛНР не съобщава за жертви.

BBC е открила повече от 3400 съобщения и публикации в групите в социалните мрежи на поддръжници на ДНР и ЛНР, които търсят роднини от мъжки пол, които са били в редиците на "народната милиция" и отдавна не са се свързвали с тях. Някои от издирваните в първите месеци на войната вече са се завърнали у дома в ковчези.

По оценки на ЦРУ до края на юли Русия е загубила повече от 15 000 войници в Украйна. Още през юни британското разузнаване съобщава за 20 000 загинали. Според доклади на Генералния щаб на Украйна Русия е загубила над 44 000 войници и офицери.

Няма актуални официални данни за жертвите от руска страна. Руското министерство на отбраната съобщи за последно за жертвите на 25 март, когато бяха регистрирани 1351 загинали.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 57 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: