Едни се запасяват с провизии, други съкращават разходите си, трети сами си събират в гората дърва за огрев: високата инфлация принуждава поляците да вземат непопулярни мерки. По-скъпо не е било от четвърт век насам.
Правителството във Варшава е изправено пред дилема. Властите трябва някак да се борят с инфлацията, но и не желаят да си навличат гнева на населението преди предстоящите избори.
Кварталните магазинчета трудно се справят
Колбаси, буркани с кисели краставици, сухи супи, малко плодове, зеленчуци и бира - магазинчето на Пани Агнешка се казва “Деликатеси". Така в Полша наричат по-малките магазини за хранителни стоки, което няма нищо общо с деликатесни стоки.
За много поляци тези познати квартални магазини с претъпкани лавици са мястото, на което те редовно пазаруват. Високата инфлация обаче се отразява тежко и на тях: 16-те процента поскъпване се струват дори твърде малко на собственичката на магазина. “За мен това е само официалната версия. Ако съдя по цените на продуктите бих казала, че инфлацията е над 100%. Особено млечните продукти, брашното, захарта и олиото са поскъпнали извънредно много”, казва Агнешка.
Тя разказва, че не успява да договаря толкова добри условия за отстъпки за малкото си магазинче, колкото големите вериги супермаркети. Клиентите си правят сметката и купуват по-евтиното, а магазини като този на Ангешка загиват. Само през първата половина на тази година в Полша са затворени повече от 3500 малки магазина като нейния.
"Вечесестрахувам”
Вече има и хора, които ходят в гората да събират дърва за огрев преди началото на новия отоплителен сезон. Други се запасяват с провизии и се отказват от ненужните разходи. Сделките с имоти намаляват, но наемите се увеличават. Настроението по улиците на Варшава не е добро. "Вече се страхувам. В началото не ми се налагаше да обръщам толкова внимание на цените, но сега инфлацията е толкова осезаема, че за същите пари купувам много по-малко. А заплатите, за съжаление, са същите като преди”, казва жена от полската столица.
Инфлацията се дължи главно на руското нападение срещу Украйна, твърди министър-председателят Моравецки. По-рано правителството удължи срока на действие на антиинфлационните мерки до края на годината. Те предвиждат нулев ДДС върху основните хранителни продукти и природния газ и по-ниска ставка за горивата и електроенергията.
Помагат ли мерките на правителството?
"Въпреки че икономическото ни положение е много добро и няма криза, се сблъскваме с висок процент на инфлация”, казва ръководителят на полската Национална банка Адам Глапински. По думите му нормализирането на инфлацията ще отнеме около две години. “Затягаме винтовете, доколкото можем. Но не искаме и да лекуваме пациента, като го убием."
Централната банка вече повиши основния лихвен процент - за единайсети път от началото на кризата - до 6,75%. Това ще бъде тежест за икономиката и капан за многото кредитополучатели, които, както е обичайно в Полша, нямат фиксирани лихвени проценти.
Икономистите се оплакват, че повишаването на лихвения процент едва ли ще повлияе на инфлацията, ако правителството едновременно с това пусне в обращение големи количества пари преди изборите през следващата година. По този начин инфлацията отново би се увеличила.
Втора работа
Пани Агнешка в малкия си магазин не е особено обнадеждена от всичко това. "Ако скоро работим само за да си плащаме сметките и не печелим нищо, тогава няма как - ще затворим.” Освен магазина, тя има и втора работа - като медицинска сестра. Нищо чудно това да се превърне в основното ѝ занимание.