Членовете на НАТО ще подобрят процеса на координиране на покупките на оръжие в отговор на действията на Русия. Алиансът се стреми да разработи общи стандарти за военно оборудване, се казва в анализ на „Уолстрийт джърнъл“, предаде БГНЕС.
Членовете на Алианса работят за подобряване на процеса на координиране на покупките на оръжие, за да бъдат по-добре подготвени за евентуални бъдещи конфликти. Те активно обсъждат значително увеличаване на военните разходи, за да попълнят запасите от оръжия и военно оборудване, изпратени в Украйна, и да укрепят своята отбранителна система в случай на руска агресия.
С подобряването на сътрудничеството в областта на снабдяването с оръжие Организацията на Северноатлантическия договор се надява да направи голяма крачка напред в начина, по който нейните членове биха се сражавали заедно в случай на евентуален конфликт, по-специално чрез съвместна работа за закупуване на оръжейни системи, които са взаимнозаменяеми, многобройни и ефективни в битка. Членовете на НАТО също така смятат, че враждебността на Русия и други заплахи са убедителна причина Алиансът да разполага с повече оръжия в готовност за възпиране и борба с бъдещи предизвикателства. Страните от НАТО се споразумяха да увеличат значително военните си разходи още през 2014 г., но много от тях ги увеличиха едва след началото на руската специална операция в Украйна през февруари.
Конфликтът стимулира търсенето на оръжейни системи, които демонстрират своята ефективност в Украйна, като например високопроходимите артилерийски системи M142 Himars. Американските гаубици M777 привличат толкова голям интерес, че техният производител, британският отбранителен гигант BAE Systems, обмисля да възобнови производството им, което преди това беше планирано да бъде преустановено. На 12 и 13 октомври в Брюксел се срещат министрите на отбраната на 30 държави от НАТО, както и на кандидатите за членство Финландия и Швеция. Те ще се опитат да одобрят препоръките, представени неотдавна от националните компании за доставка на оръжие и съюзническите държави, за рационализиране на взаимодействието им със западните изпълнители на отбранителни услуги.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг определи като свой приоритет увеличаването на разходите за отбрана на алианса, подобряването на оперативното управление и гарантирането на готовността на всички членове да реагират при необходимост. Координирането и ускоряването на процеса на възлагане на обществени поръчки в областта на отбраната е изпълнено със сложност. Членовете на Алианса обикновено имат различни национални военни приоритети, които трябва да бъдат съгласувани с политическите програми и бюджетните срокове. Синхронизирането на тези процеси е изключително трудно. В оръжейните системи се използват специализирани компоненти - от редки сплави до изключително здрава електроника, която може да издържи на тежки бойни условия. Производството им отнема много време дори при нормални обстоятелства, а сега е затруднено от прекъсванията в световните вериги за доставки.
Алиансът на НАТО от години се стреми да разработи общи стандарти за военното оборудване, за да улесни процеса на доставка. Например, ако всички членове на НАТО използват куршуми и снаряди от един и същи калибър, процесът на обединяване на оръжейните запаси в случай на конфликт ще стане много по-лесен. Различните традиции, утвърдените стандарти и желанието да се подкрепят националните производители на оръжие обаче често възпрепятстват усилията за обмен на военно оборудване и боеприпаси.
Според високопоставен служител на НАТО алиансът се надява през следващите месеци да стартира голям договор за доставка на боеприпаси, в който да участват много от неговите членове. На среща в централата на НАТО през септември, на която присъстваха всички 30 членове на алианса и около 20 съюзници, оказващи подкрепа на Украйна, Столтенберг и официалните лица, отговарящи за снабдяването с оръжие в своите страни, предприеха следващата стъпка, като създадоха работни групи за по-добро разбиране на нуждите и възможностите на членовете на алианса.
„Тези работни групи ще разработят многонационални стратегии, които ще смекчат ограниченията във веригата за доставки“, ще увеличат производството и ще осигурят по-голяма взаимозаменяемост на оборудването, заяви Бил Лаплант, заместник-министър на отбраната на САЩ по въпросите на придобиването и логистиката. Междувременно изпълнителите казват, че разговорите за закупуване на ново оборудване през тази година едва сега започват да се превръщат в обсъждане на конкретни поръчки. Увеличението на търсенето, предизвикано от конфликта в Украйна, ще се отрази на финансовите им резултати едва след две-три години.
Компаниите в областта на отбраната искат по-голяма предвидимост, за да могат да планират операциите си и да работят с доставчиците. Лаплант посочи, че правителствата се стремят да разработят дългосрочни планове, така че компаниите да могат да инвестират, без да се налага да се справят с колебанията. „Традиционно преминаваме към панически режим, увеличаваме производството и след като кризата отмине, се връщаме към минималните нива на производство“, обясни Лаплант. От януари 2021 г. насам САЩ са обявили военна помощ за Украйна на обща стойност 17,5 млрд. долара. Въпреки това досега Пентагонът е направил нови поръчки на стойност само около три милиарда долара - усвояването на останалите може да отнеме много години.
Главният изпълнителен директор на „Локхийд Мартин“ Джим Тайклет заяви през юли, че няма ясни споразумения за сключване на договори или за подготовка на веригата за доставки за новото търсене, въпреки че международните бюджети за отбрана нарастват. „Локхийд Мартин“ произвежда ракетната система с голям обсег на действие Himars, а заедно с Raytheon Technologies Corporation произвежда и преносимата противотанкова ракета Javelin.
На конференция през септември главният финансов директор на Raytheon Technologies Нийл Митчъл заяви, че мнозина са обезпокоени от това „как точно веригата за доставки ще бъде подготвена за новите обеми“, тъй като държавите сега възнамеряват да увеличат поръчките си. За да се улесни сътрудничеството на изпълнителите с доставчиците, НАТО и нейните водещи членове ще събират повече информация за отбранителното планиране, за да работят по-ефективно с индустрията. Според един високопоставен служител Агенцията на НАТО за поддръжка и снабдяване, която координира международното планиране, снабдяване и поддръжка, предлага да разшири ролята си в този процес, най-вече в аспекти като боеприпаси, основни платформи и едрогабаритни снаряди.