Отидете към основна версия

23 260 209

Войната в Украйна пред обрат? Какво се случва около Херсон.

  • украйна-
  • херсон-
  • война-
  • контраофанзива-
  • русия-
  • руска армия-
  • крим-
  • одеса-
  • черно море-
  • владимир путин

Битката за стратегически важния Херсон ще се води и по вода, и по суша

Снимка: БГНЕС/ EPA

Войната на Русия срещу Украйна може би се намира пред решаващ обрат. Все повече признаци сочат, че окупираният от Русия град Херсон може да бъде отвоюван от украинската армия. Тъй като настъплението ѝ в региона все повече набира скорост, през последните дни Русия започна да евакуира цивилни граждани и администрация, прехвърляйки ги на левия бряг на река Днепър. Според руски медии става дума за около 60 000 души. По украински данни повече от половин милион жители са напуснали региона след руската инвазия.

Не е ясно колко от хората са били принудени да се отправят към Русия. Йоахим Краузе, директор на Института за политика на сигурността към Университета в Кил, заяви, че Москва може да използва наскоро обявеното военно положение в анексираните територии, за да депортира част от населението в Русия. "Не е сигурно и колко дълго тези територии ще останат под руска окупация. В момента виждаме в Херсон, че военната администрация евакуира цивилното население, вероятно против волята му", казва Краузе. Използват се предимно кораби и понтонни връзки, тъй като украинската армия съзнателно е повредила мостовете. В петък вечерта, например, Антоновският мост, най-големият в Херсон, отново беше обстрелван с ракети. Руски източници съобщават за трима загинали и няколко ранени. Тази информация не може да бъде потвърдена.

Предмостие за атака към Одеса?

Залогът е голям и за двете страни. Австрийският полковник и военен историк Маркус Райзнер говори за "решаваща ситуация преди зимата". За Украйна "настъплението в Херсон е най-важното и решаващото". Дори ситуацията да не изглежда така в момента, подозира Райзнер, руснаците биха могли да използват този плацдарм за настъпление към Одеса в бъдеще. Това ще даде на Русия пълен контрол върху достъпа до Черно море. Киев иска да предотврати това на всяка цена. Река Днепър е най-голямата и най-важната река в Украйна. На повечето места тя е широка над два километра и представлява естествена бариера, която е трудно да бъде преодоляна. Множеството водохранилища с водноелектрически централи, много от които са от съветско време, също я правят важен източник на електроенергия.

Досега руската армия е успяла да пресече Днепър само на юг - около Херсон - и да се укрепи там. Херсонската област, която наскоро беше незаконно анексирана заедно с още три области, беше почти изцяло окупирана от руснаците още в първите дни на войната. Тя играе особено важна роля за Русия, тъй като през нея минава единственият сухопътен маршрут до Крим, анексиран през 2014 година. Канал снабдява полуострова с вода от река Днепър. През 2014 г. Украйна затвори този канал, но Русия отново го пусна в експлоатация след инвазията. От доста време насам обаче руските войски почти не напредват. Напротив. Напоследък украинската армия успя да освободи голям брой по-малки селища край Херсон. Маркус Райзнер вижда два белега за това, че Русия може да се откаже от плацдарма около Херсон: от една страна, за това говори евакуацията на цивилното население, а от друга – военните прегрупирания на руската армия, които се обсъждат в руските социалните мрежи.

Путин е забранил на войските да се оттеглят?

Проблем за руската армия е достъпът до мостовете, казва Райзнер. Много от тях са сериозно повредени от украинската армия, а понтонните връзки не са достатъчни. "Стратегията на руснаците е да се групират в силна боева линия преди зимата, затова и изглежда логично те да изоставят западния бряг и да се върнат на източния", казва военният експерт. В резултат от това Русия няма да е в състояние да атакува съседния град Николаев, нито Одеса от Херсон - поне засега.

Някои наблюдатели смятат, че последните изявления на новия руски командващ в Украйна генерал Сергей Суровикин са потвърждение за възможно изтегляне. В телевизионно интервю Суровикин заяви, че ситуацията "не е лесна", като не изключи необходимостта да се вземат "трудни решения". Това би била промяна в досегашната позиция на Кремъл. Според публикация на "Ню Йорк Таймс" от края на септември руският президент Владимир Путин е забранил на своите военни да се изтеглят от Херсон.

Заплаха от разрушаване на язовирна стена?

На този фон Русия се подготвя да защити този град, който има за нея важно стратегическо и символично значение. Носят се слухове за ролята, която би могла да изиграе водноелектрическата централа "Каховка" на няколко километра нагоре по течението. Генерал Суровикин заяви, че Украйна може да изстреля ракети срещу язовира. Киев отрича това. Украинският президент Володимир Зеленски обвини Русия, че минира язовира и се опитва да го взриви. Той предупреди за "историческа катастрофа". Във всеки случай едно нещо е ясно: битката за Херсон вероятно ще се води по вода и по суша

Автор: Роман Гончаренко

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 125 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: