Отидете към основна версия

3 843 51

Кой насочва ракетните удари по цивилни цели в Украйна?

  • военни престъпления-
  • ракети-
  • ракетни удари-
  • украйна-
  • война-
  • киев-
  • разследване-
  • владимир путин-
  • руска армия

Разследващите стигат до извода, че групата се състои от три екипа, всеки от които програмира траекториите на полетите

Снимка: БГНЕС/ EPA

От началото на войната срещу Украйна Русия неведнъж е заявявала, че нанася удари с високоточно оръжие единствено и само по военни обекти. В действителност обаче жертви на бомбардировките стават стотици цивилни граждани, като например в центъра на Виница или на гарата в Краматорск.

Тези удари по невоенни цели в Украйна свидетелстват, че ракетите или "не са следвали предварително програмираната траектория на полета, или данните за определянето на целта не са били достоверни, или пък истинската цел е било именно унищожаването на мирното население", се казва в разследването "Убийци от дистанция. Кой и как насочва управляемите ракети към украински граждански обекти", публикувано от разследващи журналисти от "Инсайдер", "Белингкат" и "Шпигел".

Какво разкрива разследването?

В рамките на продължило шест месеца разследване журналистите са успели да разкрият секретна група от десетки военни инженери с образование и професионална подготовка в областта на програмирането на траекториите на ракетите. Именно офицерите от тези група се занимавали с програмирането на полетните траектории на управляемите ракети, смятат разследващите журналисти.

Групата работи към огромния Главен изчислителен център (ГИЦ) на руските въоръжени сили от две места - от щаб-квартирата на Министерството на отбраната в Москва и от щаб-квартирата на Главното адмиралтейство в Санкт Петербург. Офицерите, включени в тази група, са се обучавали във Военната академия на ракетните войски със стратегическо предназначение в Балашиха край Москва и във Военноморския инженерен институт край Санкт Петербург.

Как са били идентифицирани членовете на групата?

Участниците в разследването са анализирали данните на хиляди завършили тези учебни заведения, използвайки открита информация и бази данни. „Установихме, че част от хората са записвали в телефонните си указатели своите приятели под имена като Андрей ГИЦ", разказва ръководителят на "Белингкат" Христо Грозев пред ДВ.

По неговите думи програмата, която анализира как са записани хората в чуждите телефонни указатели е помогнала да се намерят "информация и имена на много засекретени обекти в рамките на ФСБ, ГРУ и т.н.", защото с колкото и секретна дейност да се занимава някой, приятелите му и колегите в повечето случаи знаят за това.

Как групата офицери е била свързана с ракетните удари?

И този път разследващите са използвали същия метод, както при разкриването на екипа, който отравя Алексей Навални. След появата на версията за връзка на Главния изчислителен център на руските въоръжени сили с насочването на ракетите, журналистите купили данни за телефонните контакти на лицата, за които се предполагало, че насочват ракетите, и на тяхното ръководство.

"Макар в повечето държави този метод да би бил невъзможен, руският черен пазар на данни в последните години помогна на журналисти и активисти да извършват много важни разследвания за военните и за секретните служби в страната", се отбелязва в разследването. Анализът на метаданните показал, че контактите между офицерите от групата и техните началници зачестявали непосредствено преди много от известните случаи на ракетни обстрели на Украйна, при които "са загинали стотици хора, а милиони са останали без достъп до електричество и отопление".

Разследващите стигат до извода, че групата се състои от три екипа, всеки от които програмира траекториите на полетите на конкретен тип ракети: с морско, наземно и въздушно базиране. От текста на разследването обаче не става ясно на какво основание авторите са направили разделението по екипи.

Един въпрос остава без отговор

Разследването не дава отговор на основния въпрос, с който всъщност и започва. Дали ударите по граждански цели са в резултат от технически дефекти на ракетите, от некачествена разузнавателна информация или пък атаките по цивилно население са умишлени.

Разследващите не са могли да намерят и отговор на въпроса дали офицерите от тази група са разбирали какви обекти атакуват програмираните от тях ракети. "Мисля, че са им давали приблизителни координати с относителна точност и указания: "Ракетата трябва да удари там". Те е трябвало да са наясно с релефа на местността, с приблизителното разположение на съоръженията на украинската противовъздушна отбрана и на тази база е трябвало да бъдат определени маршрутите. А оттам нататък те просто не биха могли да знаят какво става с ракетите", коментира пред ДВ анализаторът Кирил Михайлов.

Защо е ценно това разследване?

Хората, които програмират, макар и по заповед на своето ръководство, траекториите на ракети за удари по обекти на гражданската инфраструктура, са военни престъпници, се подчертава в разследването. Военните програмисти "стават основни действащи лица, позволяващи на Путин да води агресивната си война. Тяхната анонимност им придава чувството за безнаказаност и им позволява да не чувстват лична отговорност за убийството на десетки мирни жители. Това разследване е призвано да ги лиши от това чувство", отбелязват от "Инсайдер", "Белингкат" и "Шпигел".

Автор: Виталий Кропман

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 69 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: