Отидете към основна версия

1 504 14

Енергиен съюз! Франция и Германия подписаха споразумение за взаимопомощ при доставките

  • германия-
  • франция-
  • електричество-
  • газ-
  • петрол

Подписаното днес в Берлин споразумение формализира усилията, които Германия полага от средата на ноември, за максимално увеличаване на капацитета на взаимните връзки, предоставен на пазара

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Правителствените ръководители на Франция и Германия подписаха днес в Берлин споразумение за взаимопомощ, за да "гарантират енергийните си доставки" в момент, когато цените се покачват, съобщи Франс прес.

Планирани са "конкретни мерки", включително Франция да помогне на Германия да намали зависимостта си от руския газ чрез доставки на синьо гориво, а Германия ще подкрепи Франция да "осигури доставките си на електроенергия през зимата", се казва в съвместното изявление, подписано от Елизабет Борн и Олаф Шолц.

За първи път от 42 години насам Франция е нетен вносител на електроенергия поради ниското ниво на производство на електроенергия от ядрени централи. От 1981 г. страната винаги е била нетен износител на електроенергия за своите съседи, отчасти благодарение на ядрените си мощности, които осигуряват над 60 процента от производството на електроенергия. Но от януари тази година Франция внася повече електроенергия, отколкото изнася, тъй като почти половината от атомните ѝ електроцентрали не работят поради планирана, но понякога продължителна поддръжка или проблеми с корозията.

Равнището на доставките би трябвало да позволи на Франция да премине без проблеми през декември, но за януари съществува има риск от прекъсване на електрозахранването в случай на много студено време, ако потреблението не намалее.

Подписаното днес в Берлин споразумение формализира усилията, които Германия полага от средата на ноември, за "максимално увеличаване на капацитета на взаимните връзки, предоставен на пазара".

Освен това Германия "се ангажира да отложи постепенното спиране на останалите ѝ атомни електроцентрали до средата на април 2023 г., за да осигури допълнителни количества електроенергия за обмен с Франция" и да "мобилизира целия пазарен и резервен производствен капацитет, за да увеличи максимално потока на електроенергия за Франция".

Повратната точка е историческа и за Германия, тъй като страната е силно зависима от руския газ и трябва да диверсифицира доставките си, като се обърне към западните си партньори.

Според споразумението от средата на октомври Франция е пуснала в експлоатация нова линия за износ към Германия с капацитет "до 100 гигаватчаса на ден".

Газът, който Германия ще внася от Франция, ще постъпва във френската система от внос, най-вече по море. Франция разполага с четири стационарни терминала за внос на втечнен природен газ, докато Германия няма нито един, и планира да се снабди с допълнителен плаващ терминал за втечнен природен газ в Хавър "към зимата на 2023/24 г.", се припомня в споразумението.

Германия инсталира и плаващи терминали за метан - два още тази зима във Вилхелмсхафен и Брунсбютел, а други три - "до края на 2023 година".

Поставете оценка:
Оценка 4 от 12 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: