Отидете към основна версия

1 996 45

ПВО, лекарства, генератори: НАТО обсъжда нови помощи за Украйна

  • нато-
  • пво-
  • лекарства-
  • оръжия-
  • война-
  • русия-
  • украйна-
  • генератори-
  • военна помощ-
  • йенс столтенберг-
  • турция

Засега Турция блокира разширяването

Снимка: БГНЕС/ EPA

Днес и утре членовете на НАТО заседават в Букурещ. Мястото на срещата на Алианса може да бъде интерпретирано и като сигнал към Киев и Москва. Защото именно в румънската столица при срещата на върха през 2008 година военният съюз предложи перспектива за членство и на Украйна.

На фона на продължаващата вече над девет месеца война надали скоро ще се стигне до бързо присъединяване на Украйна към НАТО, каквото е желанието на управляващите в Киев. Включително и поради това, че Алиансът иска да избегне директен конфликт с Русия. Украйна обаче може да разчита твърдо на военна помощ и финансова подкрепа, обещава генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

От какво се нуждае Украйна

На фона на все по-ниските температури, членовете на военния алианс ще обсъждат не само доставките на помощни медицински материали, зимни екипировки и системи за въздушна защита от дронове за украинските военни, а и доставки на генератори и трансформатори, както и друга техника, опит и финансови помощи за възобновяването на газовото и електроснабдяване.

Вероятно в Букурещ ще стане дума и за германското предложение на Полша да бъдат изпратени системи на Бундесвера за противовъздушна отбрана "Пейтриът". Предложението дойде след като в едно полско село близо до украинската граница падна ракета, която уби двама души. Полското правителство обаче предпочита да предаде системите "Пейтриът" на Украйна, което обаче според Берлин първо трябва да бъде обсъдено в НАТО. Генералният секретар Йенс Столтенберг очаква и други предложения от членовете на Алианса за доставки на системи за противовъздушна отбрана, включително резервни части и муниции, "за да може Украйна да се защитава срещу този ужасен начин на водене на война".

Засега Турция блокира разширяването

На срещата в Румъния ще участват външните министри на Швеция и Финландия. Двете страни искат да се присъединят към НАТО, само че Унгария и Турция все още не са дали своето съгласие. Правителството на Орбан уж възнамерява да даде зелена светлина в началото на 2023. Турското правителство обаче се противи. Анкара настоява за екстрадирането на предполагаеми кюрдски терористи. Предполага се, че в Румъния турският външен министър ще говори по темата с колегите си от Швеция и Финландияц. Столтенберг се надява, че северното разширяване на НАТО ще се случи колкото се може по-бързо. Защото "шведското и финландско членство ще подобри трансатлантическата сигурност."

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 24 гласа.

Свързани новини