Запасите от резервни части за електроразпределителната мрежа на Украйна се изчерпват на фона на продължителните руски обстрели и европейски компании са били помолени спешно да дарят излишните си комплекти, за да помогнат на страната да преживее зимата, пише британското издание "Гардиън", цитирано от БТА.
Миналата седмица в цялата страна имаше прекъсвания на електрозахранването с продължителност 48 часа или повече след нова вълна от руски ракетни атаки, насочени срещу електроцентрали и подстанции, посочва вестникът. Спешната акция за доставка на резервни части за Украйна се координира от европейски търговски орган в опит да се попречи на съгласуваните руски опити за раздробяване на украинската мрежа "на малки изолирани единици" чрез унищожаване на нейните електрически подстанции. Въпреки че вече са организирани 37 пратки, не е ясно дали има достатъчно комплекти, за да се поддържа електроразпределителната мрежа на Украйна и това предизвика призив за повече дарения и повишено безпокойство сред западните съюзници на страната, коментира "Гардиън".
Правителството на Байдън ще отпусне 53 милиона долара за възстановяване на повредената електрическа мрежа на Украйна, пише в. "Вашингтон пост". Но обещанията за незабавна помощ за пълното пускане в експлоатация на украинската енергийна система може да се сблъскат с трудности, като се има предвид недостига в световен мащаб на основни части като например трансформатори, предупреждава "Вашингтон пост". Някои страни, подкрепящи Украйна, разполагат с енергийни системи с елементи, които са несъвместими с украинската, докато други държави едва ли биха искали да се разделят със собствените си резервни части. Не е ясно и как новото оборудване, след като бъде инсталирано, може да бъде защитено от руски атаки, коментира столичното издание. Въпреки че САЩ и други страни бързат да предоставят на Украйна допълнителна техника за противовъздушна отбрана, официални представители признават, че не е възможно цялата страна да бъде защитена от руските удари.
На фона на украинските предупреждения, че Москва подготвя нова вълна от удари по нейните енергийни централи, руските сили укрепват отбранителните си линии в Южна Украйна, пише в. "Ню Йорк таймс". Предупреждението за нови инфраструктурни атаки дойде, след като Институтът за изследване на войната, изследователска група, базирана във Вашингтон, в неделя публикува свой доклад, в който също така твърди, че сателитни снимки показват, че руските сили копаят окопи и издигат противотанкови заграждения на източния бряг на река Днепър срещу град Херсон, посочва изданието. Реките в Украйна са се оказали огромно препятствие и за двете страни в конфликта, като опитите за прекосяването им често са поставяли военните в уязвими позиции, коментира "Ню Йорк таймс". Анализатори твърдят, че всеки съгласуван опит на украинските сили да пресекат Днепър най-вероятно ще трябва да бъде предшестван от продължителна подготовка.
Войната в Украйна измества Черно море от периферията на НАТО в центъра на събитията, пише в. "Уолстрийт джърнъл". Много политици и геополитически стратези в САЩ и Европа казват, че е необходимо да му бъде обърнато повече внимание, коментира изданието. Във Вашингтон обаче правителството на Байдън се колебае дали да противодейства на Русия в Черно море, отчасти поради опасения за ескалация на конфликта или че инцидент в открито море може да въвлече САЩ или НАТО във войната, казват американски служители.
Преди войната страните от НАТО, които не граничат с морето, често патрулираха в неговите води, но през февруари нито една от тях нямаше кораби там, посочва "Уолстрийт джърнъл". Тази ситуация беше замразена от решението на Турция в началото на войната да затвори пролива между Средиземно и Черно море за всички военни кораби, които не са базирани в черноморско пристанище. Този ход, разрешен от Конвенцията от Монтрьо от 1936 г., пречи на Русия да вкара в Черно море допълнителни военни кораби. Но той също така пречи на повечето държави от НАТО да разположат военни кораби в Черно море. Някои членове на Конгреса са разкритикували Белия дом и Пентагона, че не са прехвърлили кораби в морето, преди Турция да ограничи достъпа, особено след като Вашингтон е имал сериозни разузнавателни данни, че Русия ще нахлуе в Украйна, пише американският вестник.