С приемането на Финландия и Швеция територията на НАТО ще нарасне с 16 процента, а дължината на границите с Русия ще се увеличи почти двойно. Какво още ще донесат двете северни държави в отбранителния съюз?
В продължение на няколко десетилетия Финландия поддържаше политика на военен неутралитет, макар в последно време да разшири сътрудничеството си с НАТО. "Отношенията ни с Русия бяха традиционно прагматични, но след нахлуването в Украйна се разгоря широка дискусия за изводите, които би трябвало да се извлекат от това. И бързо стана ясно, че най-добрият вариант, оптималното решение е да се присъединим към НАТО", каза финландският министър на отбраната Анти Кайконен. По негови данни 85 процента от финландците подкрепят влизането на страната в Алианса. "Това е дори повече от броя на поддръжниците на НАТО в държавите членки", казва той.
За Швеция решаващи са били две дати, казва министърът на отбраната Пол Йонсон. Първата е 17 декември 2021 г., когато руският външен министър Сергей Лавров представи проекта си за договор за новата архитектура за сигурност в Европа. Според Йонсон той на практика би дал на Русия правото на вето върху решенията в областта на политиката за сигурност в Европа. "Освен това според този руски план страните от НАТО би трябвало да намалят потенциала си до нивото от 1997 г., което би принудило Швеция да прекрати сътрудничеството си с отбранителния съюз. Това бе неприемливо за нас."
На 24 февруари стана ясно, че Русия е готова да поеме по-големи политически и военни рискове, отколкото са очаквали шведите. "Вече видяхме това в Грузия, Сирия, Казахстан и Беларус", посочва Йонсон. Нахлуването в Украйна окончателно убеди Стокхолм, че е необходимо да влезе под защитата на член 5 от Северноатлантическия договор, който предвижда колективна отбрана в случай на нападение срещу една от страните членки.
Алиансът ще стане по-силен с разширяването на север
Във военно отношение Швеция и Финландия са две големи военни сили, които вече работят в тясно сътрудничество с НАТО, провеждат съвместни учения и имат отлични военни и промишлени способности и структури. Така оценява потенциала им бившият върховен главнокомандващ силите на НАТО в Европа Филип Бридлав. "С присъединяването на тези страни ние тутакси ще станем по-силни и по-боеспособни", каза той, като изрази съжаление, че Финландия и Швеция не са подали молба за присъединяване към НАТО по-рано - след първото нахлуване на Русия в Украйна през 2014 година.
Финландската армия, която е една от най-големите в Европа, има 280 000 военнослужещи плюс един милион добре обучени резервисти, посочва Анти Кайконен. Нейната артилерия е най-мощната сред европейските партньори на НАТО и разполага с 64 изтребителя-бомбардировача F35. "Винаги сме се грижили за отбранителния си капацитет, винаги сме били нащрек - не само по време на Студената война, запазихме всеобщата военна служба, инвестирахме в отбранителния си капацитет, а от 90-те години на миналия век активно развиваме сътрудничество със страните от НАТО", изтъква Кайконен. Той прогнозира, че до 2-3 години финландските въоръжени сили ще бъдат напълно интегрирани във военните структури на НАТО.
Шведската армия разполага с оборудване на най-високо ниво. Модерни военновъздушни сили, противоракетни системи "Пейтриът", подводници, както и опит в бойни операции в екстремни условия, при ниски температури - изброява Пол Йонсон. Според него до 2028 г. страната ще изразходва до три процента от БВП за отбрана при определена от НАТО норма две на сто.
НАТО ще контролира излазите от Балтийско море
Норвегия е доволна от разширяването на НАТО по северния фланг. Нейният министър на отбраната Бьорн Арилд Грам смята, че Финландия и Швеция отдавна са готови за членство в Алианса. Норвегия е готова всячески да подпомогне интегрирането на техните въоръжени сили в структурите на НАТО и да предостави територията си за транзитно преминаване на войски и оръжия, които да бъдат разположени в Швеция и Финландия.
След разширението територията на НАТО ще се увеличи с 16 процента, а дължината на границите на Алианса с Русия ще се увеличи почти двойно, казва Грим. Територията на съюзниците ще се простира от далечния север до Средиземно море.
Занапред в южната част на Скандинавския полуостров НАТО ще контролира излазите от Балтийско море и така ще ограничи военните възможности на Русия да оперира в световния океан. "Разширяването на НАТО на север ще повиши нашия потенциал за възпиране и укрепи нашата сигурност", убеден е Грам.