Кашлица, хрема, възпалено гърло, грип, коронавирус или други инфекции: изглежда, че всеки в Германия познава някой, който в момента е болен. Или пък самият той е засегнат. Здравноосигурителните дружества регистрират над средния брой отпуски по болест. Вълната от респираторни инфекции при децата натоварва болниците и педиатрите до краен предел - а сега липсват и лекарства.
Какво липсва?
Сиропи за температура, болкоуспокояващи, антибиотици, препарати за онкологични заболявания или дори лекарства против хипертония и диабет: недостигът отдавна засяга не само нишови медикаменти, но и много широкоспектърни лекарства.
Понастоящем Федералният институт за лекарствата и медицинските изделия включва 313 лекарства в списъка си с намалени доставки. Тъй като в него са включени само лекарствата, отпускани по лекарско предписание, а съобщаването за случаи на затруднено снабдяване е доброволно, може да се предположи, че броят им е много по-голям.
Откъде идват затрудненията?
Преди всичко се споменават проблеми с веригата за доставки. Ситуацията обаче е по-сложна: Според много експерти причината се крие в германската практика на снабдяване. Председателят на професионалното сдружение на педиатрите Томас Фишбах смята, че регулирането на фиксираните цени в Германия е довело до преместване на производството в страни с ниско заплащане като Китай и Индия. "Сега там има проблеми по веригата на доставки, което от своя страна води до затруднения в снабдяването”.
Какво представлява политиката за фиксирани цени?
В Германия има фиксирани суми за лекарства, които се заплащат от здравноосигурителните дружества. Ако продажната цена е по-висока, пациентите обикновено трябва сами да доплатят разликата или да вземат еквивалентно по-евтино лекарство. Поради това здравноосигурителните дружества са принудени да купуват лекарства и активни съставки там, където те са най-евтини, което е довело до висока степен на зависимост от доставчици като Китай.
Какво решение може да предложи правителството?
С оглед на проблемите с доставката на сиропи за сваляне на висока температура и други медикаменти за деца педиатрите призоваха германското правителство за незабавни мерки при настоящата вълна от заболявания. "Изпитваме много голямо търсене на лекарства като ибупрофен или парацетамол, тъй като в момента боледуват изключително голям брой деца", казва Фишбах.
Федералното правителство иска да промени закона за обществените поръчки за лекарства. В края на ноември говорител на Министерството на здравеопазването заяви, че целта е да се разширят веригите за доставки, така че да се намали зависимостта от отделни производители. За да се противопостави на това, здравният министър Карл Лаутербах възнамерява да представи проектозакон. "Цената беше най-важна, наличността на лекарствата играеше твърде малка роля. Искаме да променим това”, коментира Лаутербах.