Отидете към основна версия

1 656 18

Буркина Фасо привика посланика на Гана, след като ганайският президент заяви, че страната наема руснаци от "Вагнер"

  • буркина фасо -
  • посланика на гана-

Властите в страната не коментирали дали работят с руската наемническа група, която бе наета в съседно Мали, за да помага в борбата с ислямистките бойци

Снимка: Shutterstock

Властите в Уагадугу привикаха тази сутрин посланика на Гана, за да даде "обяснения" във връзка с твърденията на ганайския президент, че Буркина Фасо е наела руската наемническа група "Вагнер", съобщи Ройтерс, цитирайки външното министерство на страната.

Говорейки вчера пред репортери, застанал до държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън, президентът на Гана Нана Акуфо-Адо заяви, че Буркина Фасо е наела "вагнеровците". "Днес руските наемници са на северната ни граница. Буркина Фасо следва примера на Мали и се готви да използва намиращите се сили на "Вагнер", заяви Акуфо-Адо и добави, че това е тревожно развитие на ситуацията за Гана. Той каза още, че Буркина Фасо е предложила на наемническата група да ѝ плати с мина.

В изявление, публикувано след срещата с посланика, външното министерство на Буркино Фасо заяви, че "не одобрява" казаното от ганайския президент. Ведомството обаче нито потвърди, нито отхвърли твърденията му. В съобщение до агенция Ройтерс говорителят на външното министерство заяви само, че "във всички случаи Буркина Фасо не се свързвала с "Вагнер".

Властите в страната не коментирали дали работят с руската наемническа група, която бе наета в съседно Мали, за да помага в борбата с ислямистките бойци.

В отговор на твърденията на Акуфо-Адо "Вагнер" не даде директен коментар във връзка с опасенията на Гана. В отговор обаче, приписван на основателя на наемническата група Евгений Пригожин, се обвиняват западните правителства и въоръжените мисии на ООН, че извършват някои от престъпленията в Африка, за които е обвинявана групата.

Перспективата за разширяване на присъствието на "Вагнер" в Африка притеснява Запада, в частност Франция и САЩ, които твърдят, че тя експлоатира минерални ресурси и нарушава човешките правата в страните, в които действа.

Буркина Фасо е изправена пред ислямистки бунт, в които участват и някои от групировките, действащи на територията на Мали. Също като съседката си Буркина Фасо също е управлявана от военна хунта, която дойде на власт с обещания да подобри сигурността в страната.

Решението на Мали да използва силите на "Вагнер" през миналата година влоши нейните отношения с регионалните и западните ѝ съюзници и бе една от причините за изтеглянето на френските сили за борба с тероризма.

Силите на руската група "Вагнер" са се сражавали на територията на Либия, Централноафриканската република и Мозамбик.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 4 гласа.

Свързани новини