„Отворено е 24 часа и всички са добре дошли", казва Антон Кондур на входа на сивата палатка – един от пунктовете за сгряване, каквито вече има разкрити на хиляди места в страната. „Тук имаме Старлинк без парола и безплатно. Хората могат да зареждат мобилните си телефони, да пият чай и вода, да се стоплят", допълва той. Полицията се грижи за сигурността, а отоплението се осигурява с калорифери.
"Пунктове на несъкрушимостта"
Украинското ръководство е нарекло тези места „Пунктове на несъкрушимостта". В тях има питейна вода, кътове за детски игри, легла, малки аптечки, както и възможности за зареждане на смартфони и таблети. Алла, която пие чай в палатката, обяснява: „Токът постоянно прекъсва, а и отоплението постоянно се изключва. А тук не само се стоплих, но и получих нужното ми лекарство". По думите на президента Володимир Зеленски в страната ще бъдат изградени 4000 пункта за сгряване – в палатки, но и в административни сгради или училища. Засега техният брой е 1000, като от тях са се възползвали над 60 хиляди души.
"Всичко ще е добре и скоро ще свърши"
В пунктовете за сгряване хората могат не само да заредят батериите на смартфоните си, но и душите си, твърди Алла. „Чувстваме се свързани. Хората седят заедно, разговарят и обменят информация. Има приятни разговори и взаимна подкрепа. Когато започнаха боевете, бе същото. Спомням си как прегръщахме съвсем непознати хората – предимно тези, които е трябвало да престояват дълго в мазетата. Вижда се, че всичко това има и тежки психологически последствия."
Украинските експерти смятат, че енергийната система на страната би могла да се ремонтира в рамките на около два месеца – но само ако руските нападения спрат, в което никой не вярва. Същевременно хората продължават да страдат – очаквайки постоянно руски нападения с дронове и ракети. „Не се знае какво предстои", казва Алла. „Но трябва да мислим само за доброто. Всичко ще е добре и скоро ще свърши." Седящата до нея жена допълва: „Това, което чуваме по радиото, ни кара изобщо да не искаме да се прибираме вкъщи. Там е студено и всеки е сам с проблемите си. По-добре е да сме заедно – така е по-лесно, щом виждаш, че не си сам".